Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Morsowanie - z czym się wiąże i co musisz o nim wiedzieć?

Kiedy większość osób myśli o morsowaniu, przeszywa ich zimny dreszcz - zimny jak woda, w której kąpią się ludzie-morsy, gdy na dworze panują ujemne temperatury. Możemy się zastanawiać, dlaczego ktokolwiek chciałby pływać w lodowatym jeziorze lub rzece, jednak nie może być to tak bardzo szalone, skoro aktywność ta zdobywa coraz większą popularność w społeczeństwie. Jakie więc są wady i zalety morsowania?
  • 23.12.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Morsowanie - z czym się wiąże i co musisz o nim wiedzieć?

Jakie są niebezpieczeństwa?

Nie bez przyczyny z reguły unikamy zanurzania się w zamarzających zbiornikach wodnych. Taki sport wymaga odpowiedniego przygotowania i znajomości swojego organizmu. Przed przystąpieniem do morsowania powinniśmy skonsultować się z lekarzem, gdyż takie choroby jak problemy z nadciśnieniem i sercem mogą wykluczyć nas z uczestniczenia.

W przypadku schorzeń związanych z układem nerwowymi, takimi jak np. padaczka, i układem krwionośnym, szok termiczny może spowodować zakłócenie ich działania, skutkując m.in. do utraty dopływu krwi do niektórych części ciała. Trzeba również pamiętać, że nawet zdrowa osoba musi zaczynać od krótkiego czasu w wodzie, gdyż bardzo łatwo może przemrozić swój organizm.

Uzdrawiający wpływ

Pomimo tego, istnieją zarówno wady, jak i zalety morsowania - jeżeli nie masz żadnych przeciwwskazań od lekarza i wdrażasz się w tę aktywność powoli, może ona mieć niezwykle uleczające właściwości. Pierwsze co nasuwa się na myśl, jest zahartowanie organizmu - jest to prawdziwe stwierdzenie. Poddając się tak niskim temperaturom, zmuszamy nasze ciało do obrony przed ich negatywnym działaniem i pobudzamy układ odpornościowy do akcji.

Regularne morsowanie pozwala na utrzymanie jego dobrej kondycji, dzięki czemu, szczególnie podczas zimy, nie jesteśmy podatni na popularne wirusy i bakterie. Oprócz tego zadziwia fakt, że alergicy także znajdą ulgę w morsowaniu - umacnia nas ono również przed sezonowymi alergiami!

Piękna skóra i zdrowe stawy

Jak wiemy, najbardziej w kontakcie ze skrajnymi temperaturami cierpi nasza skóra. Choć nie jest to odpowiednie słowo, ponieważ kolejną z zalet morsowania jest jego wpływ na stan naszej skóry.

Działanie lodowatej wody ujędrnia ją i sprawia, że staje się gładsza. Intensywne reakcje, jakie wywołuje w naszym organizmie, usprawnia również spalanie kalorii - dlatego nie uzdrawia jedynie naszego wnętrza, ale daje również zaskakujące efekty w wyglądzie. W ten sposób pozbędziemy się również żylaków - tak silny wpływ na układ krwionośny, jaki ma zimna woda, powoduje lepszy przepływ krwi w żyłach i pomaga usuwać ich stany zapalne.

Co więcej, osoby starsze, chorujące na reumatyzm i problemy ze stawami, również powinny czuć się zachęcone, aby wskoczyć w zimie do pobliskiej rzeki - morsowanie daje ukojenie bolącym kolanom i ramionom, odżywia mięśnie i sprawia, że zanikają trudności w poruszaniu się czy ograniczony zakres ruchu. Dlatego często możemy spotkać morsujących sportowców - usprawnia ono ich nadwyrężane części ciała i pomaga w profilaktyce kontuzji, jak i wspiera w regenerowaniu się te już istniejące.

Więcej o morsowaniu przeczytasz na stronie https://www.blueapart.pl/blog/47/morsowanie-jakie-sa-zalety-i-przeciwwskazania

Materiał Partnera