Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak uczyć się angielskiego? 3 przydatne porady

Językiem angielskim posługuje się obecnie około 1,5 miliarda osób na Ziemi, a liczba ta wciąż wzrasta i nie zapowiada się na zmianę trendu. Jest to jeden z powodów, dla którego warto rozpocząć jego naukę.
  • 05.11.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak uczyć się angielskiego? 3 przydatne porady

Znany brytyjski artysta Edward De Waal powiedział kiedyś „z językami wszędzie jesteś w domu”. Trudno temu zaprzeczyć, ponieważ to właśnie ich znajomość niczym magiczny klucz otwiera nam nowe ścieżki życiowe. Jak uczyć się języka angielskiego i móc poszerzać horyzonty? Poniżej dowiesz się, jak wybrać podręczniki do angielskiego, jakimi materiałami się otaczać oraz jaki jest najskuteczniejszy sposób nauki.

Z podręcznikiem do angielskiego pod pachą

Trudno uznać, że podręczniki do angielskiego są już przeżytkiem. Mogą one znacznie pomóc w nauce języka, jeżeli tylko dobrze wybierzemy go do własnych potrzeb i wymagań. Przede wszystkim przed dokonaniem decyzji o jego zakupie, powinniśmy znać swój poziom języka. Jeżeli przecenimy swoje możliwości, będziemy mieli znaczny problem ze zrozumieniem poruszanych w nich zagadnień. Jeżeli wybierzemy taką ze zbyt łatwą zawartością, szybko odniesiemy wrażenie straconego czasu. W obu tych przypadkach nauka nie będzie ani przyjemna, ani skuteczna, przez co szybko ją porzucimy. Wybrany podręcznik powinien być dostosowany również do naszych oczekiwań – jeżeli angielskim będziemy porozumiewać się głównie w pracy, warto zastanowić się nad książką do angielskiego biznesowe. Jeżeli naszą piętą Achillesa jest gramatyka, dobrym rozwiązaniem jest kompendium wiedzy, które porusza kwestie tylko z tego zakresu. Czym jeszcze charakteryzuje się dobry podręcznik? Na pewno wieloma materiałami uzupełniającymi jego treść. Zazwyczaj są to filmy oraz nagrania głosowe znajdujące się na dołączonej płycie.

Zanurz się w świecie języka

Językiem warto się otaczać z każdej możliwej strony. Niestety podręczniki do angielskiego nie są w stanie przekazać na bieżąco tego, jak język się zmienia oraz jak posługują się nim na co dzień osoby, których angielski jest językiem ojczystym. Dlatego następnym razem, zamiast puszczać film z dubbingiem lub lektorem, zdecyduj się na jego oryginalną wersję. Jeżeli jest to dla ciebie zbyt duże wyzwanie to nic straconego! Najpierw możesz dodać polskie napisy, a wraz z lepszą znajomością zamienić je na angielskie. Dzięki temu będziemy oddziaływać na dwa zmysły – słuch i wzrok, co ułatwia zapamiętywanie. Jeżeli filmy są dla nas zbyt nużące, możemy zdecydować się na seriale, ale także na filmiki na Youtube. Nie tylko te, które są przeznaczone do nauki języka, ale przede wszystkim vlogi opowiadające o codziennym życiu. Warto również dokładnie słuchać tekstów piosenek oraz sprawdzać je. Często zawierają wyrażenia pochodzące ze slangu, których nie nauczysz się w szkole. Równie dobrym pomysłem są podcasty. Są one skierowane w szczególności do osób, które mają wyższy poziom języka, jednak pojawiają się też nagrania z oznaczeniami trudności. Dzięki temu poruszane tematy mają słownictwo i gramatykę dostosowane do słuchacza. Warto także sprawdzać wiadomości z interesujących nas tematów na stronach anglojęzycznych. Wszystko to sprawi, że poprawisz swoją wymowę, a także z większą naturalnością będą przychodzić ci rozmowy w tym języku.

Systematyczność i powtarzanie

Należy regularnie poświęcać czas na naukę języka angielskiego. Ku zmartwieniu wielu uczniów, próba przyswojenia dużej partii materiału na raz nie jest skutecznym sposobem. Znacznie lepiej jest poświęcić 15 minut każdego dnia na naukę. Może być to nawet podczas jazdy autobusem. Nasz mózg dzięki krótkim okresom nauki nie będzie przepełniony informacjami i łatwiej przyswoi to, czego się uczyliśmy. Warto także codziennie powtarzać materiały z dni wcześniejszych, w szczególności te, które stanowiły dla nas problem. Dzięki temu wiadomości utrwalą się w pamięci na znacznie dłużej i w końcu poradzimy sobie z nawet najbardziej skomplikowanymi wyrażeniami.


 

Materiał Partnera