O owocach słyszymy same dobre rzeczy. Że zawierają dużo witamin, że mają dużo mikroelementów potrzebnych nam do życia, że wspomagają odchudzanie i mogą je jeść nawet osoby chore na cukrzycę. Jeżeli jednak przyjrzymy się opiniom diabetyków, sprawa nie jest wcale taka prosta: niektórzy z nich są bowiem zdania, że sady należałoby wyciąć, a witaminy pozyskiwać tylko z mało słodkich warzyw, ponieważ fruktoza również może być niebezpieczna dla osoby cierpiącej na cukrzycę.
Takie postawienie sprawy jest nieco nad wyrost, ale wynika z ogromnych trudności, najakie natykają się diabetycy. Fruktoza w nadmiarze również im nie służy (chociaż nie trafia bezpośrednio do krwi, a co za tym idzie, nie stymuluje wytwarzania insuliny), a o produktach z syropem glukozowo-fruktozowym najlepiej powinni zapomnieć. Czy jednak cukier w owocach jest szkodliwy? Sprawdźmy!
Owoce też trzeba jeść z umiarem
Jak podają źródła, nadmierne spożycie fruktozy może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych, między innymi do dny moczanowej. Ale to nie wszystkie wady nadmiaru. Mogą one bowiem doprowadzić do nadprodukcji glicerydów oraz wolnych kwasów tłuszczowych, które będą odkładać się w wątrobie. To z kolei może doprowadzić do takich następstw, jak niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zespół metaboliczny czy zwłóknienie wątroby. Do tego, kiedy wzrasta poziom kwasów tłuszczowych to możemy doprowadzić do insulinoodporności. To z kolei jest poważnym problemem dla cukrzyków.
Wynika z tego jedna konstatacja: owoców nie powinno się spożywać w nadmiarze, w szczególności tych bardzo słodkich. Jest różnica pomiędzy zjedzeniem dwóch jabłek a pięciu bananów, bo, chociaż szkodliwość białego cukru wydaje się nam bardzo duża, to jednak szkodliwość fruktozy również może dokuczyć naszemu organizmowi. Z tego względu każdy z nas musi zachować umiar w spożywaniu tych konkretnych produktów.
Czy należy bać się owoców?
Taka wizja maluje przed nami dość mroczną perspektywę, w której jesteśmy zagrożeni nawet przez owoce. Chociaż szkodliwość cukru jest teraz tematem numer jeden w niektórych dyskusjach o diecie, to nie można też dać się zwariować. Fruktoza zawsze występuje w parze z różnego rodzaju witaminami, a także oksydantami i błonnikiem, przez co nie da się zjeść za dużo pysznych owoców – zwyczajnie będziemy najedzeni, bo owoce składają się także z wody.
Fruktozę spotykamy teraz właściwie wszędzie, aczkolwiek to z syropem glukozowo-fruktozowym powinniśmy mieć się na baczności. W zbyt dużej ilości może być on szkodliwy, dość niezdrowy, a także sprzyjać otyłości. Producenci dodają go całkiem sporo do różnych produktów, bo nie ma w jego przypadku takich ograniczeń, jak jest z cukrem.
Nie zmienia to jednak faktu, że chociaż cukier ma dużo kcal, to niektóre owoce również, dlatego przy ustalaniu diety trzeba brać bardzo wiele czynników pod uwagę i tak bilansować posiłki, by były one pełnowartościowe i dostarczały nam przede wszystkim energii.
Czy jedzenie owoców pomaga w chudnięciu?
Bez wątpienia, jeżeli policzymy sobie kcal kilograma cukru oraz kcal kilograma owoców, korzyść będzie na rzecz tych drugich. Należy jednak pamiętać, że to nie jest wszystko. Nikt nie da rady raczej zjeść kilograma słodkiego, białego kryształu, z owocami może być jednak inaczej.
Dla przykładu, 100 gram bananów ma aż 88,7 kalorii, kiedy 100 gram cukru to 405 kalorii. Jeden banan waży jednak 120 gramów, toteż nie jest to bardzo dużo. Inaczej jednak sprawa ma się z tym suszonym owocem – 100 gram to aż 358 kcal, a więc całkiem sporo. Suszenie zmienia bowiem kaloryczność produktu.
Najbardziej kalorycznymi owocami są bez wątpienia daktyle, które zawierają aż 277 kcal w stu gramach – jednak ich samych nie da się zjeść w takiej ilości, żeby doprowadzić do nadmiaru fruktozy. Bardzo kaloryczne są również awokado, które ma 160 kcal na 100 gramów. Owoce zawierają jednak mnóstwo makroelementów, takich jak cynk, magnez, selen, zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe czy potas.
Należy jednak pamiętać, że przy odchudzaniu trzeba zwrócić uwagę na suplementację chromu. Bardzo dużo posiada go kakao w proszku, szpinak oraz kasza gryczana, ale są również owoce, które go zawierają – choć w stosunkowo niewielkich ilościach. Mowa tu o jabłkach, które zawierają oczyszczające jelita pektyny. Jeżeli chcemy schudnąć, powinniśmy chętniej sięgać po te czerwone, polskie owoce, tak świetnie oddziałowujące na zdrowie naszego układu pokarmowego.
Reasumując, nie ma diety idealnej. Nie można tak po prostu odstawić białego cukru, nie da się też zrezygnować z owoców, jeżeli chcemy być w stu procentach zdrowi. Bez wątpienia cukier a zdrowie jest tematem numer jeden w wielu dyskusjach dietetycznych, nie zmienia to jednak faktu, że w niewielkiej ilości stanowi on ważne źródło energii. A przy odchudzaniu trzeba brać również pod uwagę konieczność uprawiania aktywności fizycznej – bez niej nie sposób zrzucić zbędnych kilogramów!