Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Kupujemy mieszkanie na wynajem - na co zwrócić szczególną uwagę?

Rosnąca inflacja, niskie oprocentowanie lokat i duża dostępność kredytów - wszystko to sprawiło, iż od wielu miesięcy coraz więcej Polaków traktuje zakup mieszkania jako dobrą, długoterminową inwestycję. Kupno mieszkania to nie tylko lokata kapitału, która przynosi namacalne profity, ale również ucieczka przed utratą wartości pieniądza na koncie oszczędnościowym.
  • 27.01.2020 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kupujemy mieszkanie na wynajem - na co zwrócić szczególną uwagę?

Skoro więc podjęliśmy decyzję o zakupie mieszkania na wynajem - na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności przy wyborze konkretnego lokum? Czy korzystać z biura nieruchomości?

Przede wszystkim - lokalizacja

Nie wyposażenie, nie ustawienie względem kierunków świata, nie całodobowa recepcja. Najważniejszą kwestią z punktu widzenia wynajmującego jest lokalizacja. Co ważne, niekoniecznie musi to oznaczać mały dystans od centralnego placu miasta. Równie ważna jest odległość do najbliższej stacji metra czy przystanku szybkiego tramwaju. Dodatkowe punkty zyskasz, gdy twoje mieszkanie jest dobrze skomunikowane z kampusami akademickimi czy skupiskami biurowców.

Po drugie - powierzchnia

Przeliczając cenę metra kwadratowego, zawsze najdroższe będą mieszkania o powierzchni 30 - 50 metrów kwadratowych. Łączna kwota do zapłaty za tę relatywnie niewielką powierzchnię może więc przyprawić o zawrót głowy - ale równocześnie to właśnie takiego metrażu poszukuje większość wynajmujących. Kupując większe mieszkanie (70 - 100 mkw.) zapłacisz oczywiście dużo mniej przeliczając na metr powierzchni - ale licz się wówczas z koniecznością pracochłonnego wynajmu pojedynczych pokoi. Rzadko bowiem trafia się klient zainteresowany tak dużą powierzchnią.

Wyżej czy niżej?

Wiesz zapewne, że zwykle wyższe piętro bloku idzie w parze z wyższą ceną mieszkania. A czy na pewno jest to aż tak ważne dla wynajmującego, który traktuje twoje lokum jako przejściowe miejsce zamieszkania? Dobrym stosunkiem ceny do jakości może być zatem decyzja o zakupie mieszkania na parterze. To zwykle najmniejszy koszt w przeliczeniu na metr kwadratowy, a dla części wynajmujących (np. para z małym dzieckiem) może to być wręcz rozwiązanie preferowane.

Spójrz na koszty najemcy

Każdy twój potencjalny lokator zapyta o koszty użytkowania mieszkania. Nikt nie chce przepłacać, więc i ty zadbaj o ekonomikę swojego lokum. Zawsze lepiej wybrać osiedle i blok podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, nie zaś tej korzystającej z indywidualnych pieców gazowych. Oczywiście, dobrze jest mieć recepcję i monitoring, ale czy twój lokator będzie chciał dopłacać za dodatkowe usługi? Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, sprawdź jakie opłaty do czynszu dolicza spółdzielnia czy wspólnota. Te wszystkie koszty w oczach twojego najemcy wpływają na ostateczną cenę - a więc atrakcyjność twojego mieszkania.

Zła sława dzielnicy

Osoba wynajmująca mieszkanie zazwyczaj pochodzi z innego regionu kraju (czy wręcz zagranicy), łatwo zatem ulega stereotypom na temat twojego miasta. Każda bowiem większa miejscowość ma te osiedla i dzielnice, które cieszą się lepszą i gorszą opinią. I choć zwykle są to historyczne uprzedzenia i miejskie legendy - dla wielu osób mieszkanie na warszawskiej Pradze Północ, krakowskim Kurdwanowie czy poznańskim Dębcu nie będzie miejscem pierwszego wyboru. Ze stereotypami możesz walczyć - albo podejść do sprawy na chłodno i wybrać tę dzielnicę, która cieszy się dobrą, niekontrowersyjną opinią.

--- Artykuł sponsorowany ---