Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Studia podyplomowe - czy warto się na nie zdecydować?

Sytuacja na rynku pracy jest dosyć ciężka. Na rynku wykształconych jest wiele osób, które nie znajdują pracy w swoim zawodzie, albo nie osiągają z tego satysfakcjonujących zysków. Co prawda jest to dość przykre zjawisko, jednak motywuje do dalszej pracy i zdobywania dodatkowych kompetencji. Wykształcenie wyższe nie jest obecnie niczym szczególnym, dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o pogłębienie wiedzy, zyskać nowe umiejętności, a dzięki temu lepiej wypaść na tle konkurencji. Uzupełnienie swojego wykształcenia studiami podyplomowymi to naprawdę dobry pomysł.
  • 30.01.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Studia podyplomowe - czy warto się na nie zdecydować?

Co dają studia podyplomowe?

Studia podyplomowe to przede wszystkim inwestycja w siebie, która zwróci się z nawiązką. Poświęcamy nasz czas i pieniądze mając nadzieję, że zdobędziemy nowe umiejętności i specjalistyczną wiedzą. Każda nauka nas rozwija, wnosi nowe aspekty do naszego życia, a także rozwija horyzonty i otwiera niejedne drzwi, w tym te do wymarzonej pracy. Już samo CV z dodatkowym punktem o studiach podyplomowych korzystniej przedstawia nas w oczach potencjalnego pracodawcy. Zdobyta wiedza to jedno, ale pokazuje to również fakt, że jesteśmy ambitni i chcemy się rozwijać. Często jest to decydujące przy zatrudnieniu nowej osoby. Rynek nieustannie się zmienia, dlatego wiele zawodów wymaga nieustannego poszerzania swoich kompetencji. Nieustanne dopasowywanie się i zdobywanie specjalistycznej wiedzy na temat nowych trendów jest w obecnych czasach kluczowe.

 

Dla kogo są i kiedy jest na nie odpowiedni moment?

Niezależnie czy posiadamy tytuł licencjata, inżyniera czy magistra studia podyplomowe stoją przed nami otworem. To doskonała opcja na uzupełnienie swojego dotychczasowego wykształcenia, zdobycia specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Niekiedy decydują się na nie osoby, które są już praktykami w zawodzie, jednak chcą mieć udokumentowaną swoją wiedzę, a także uzupełnić ewentualne luki. Jest to na pewno szansa na awans czy otrzymanie bardziej prestiżowej, wymarzonej pracy. Zazwyczaj są to studia niestacjonarne, odbywające się w weekendy, dzięki czemu nie kolidują z pracą. W weekend teoria, a w tygodniu praktyka są dobrą wróżbą na przyszłość. Studia podyplomowe w województwie lubelskim są przede wszystkim dla ludzi ambitnych. Wymaga to dużo pracy i poświęcenia czasu. Warto jednak potraktować to jako inwestycję w siebie i nie myśleć o tym jak bardzo jest ciężko. Dodatkowa wiedza, a także zdobyte nowe znajomości w wybranej przez nas branży wynagrodzą nam cały ten trud.

 

Jak wybrać wartościowy kierunek?

Przed wyborem studiów podyplomowych stajemy w podobnej sytuacji do tej sprzed lat, gdy wybieraliśmy studia pierwszego stopnia. Kierunków studiów jest mnóstwo, ważne więc żeby wybrać te najbardziej dla nas wartościowe. Dobrze jest wybrać takie, które będą uzupełnieniem, albo nową, pasującą gałęzią naszego podstawowego wykształcenia. Jednak nie jest to kluczowe. Możemy wybrać zupełnie inną dziedzinę, która otworzy przed nami nieznane dotąd ścieżki. Dużą popularnością cieszą się podyplomowe studia pedagogiczne, a także nauk medycznych. Dają one nowe nowe możliwości, a także pozwalają na pracę ze specjalistycznymi przypadkami. Branże ekonomii, finansów i informatyki także będą świetnym wyborem. Pracy w tych sferach nie brakuje, a rynek wymaga nieustannego zaznajamiania się z nowymi rozwiązaniami. Są także kierunki, które nie są przypisane do konkretnego zawodu, ale przydadzą się niewątpliwie w każdym. Studia managerskie czy zarządzanie przydadzą się osobom, które pracują lub planują pracować na stanowisku wyższym. Podstawą większości profesji są ludzie, dlatego jakikolwiek kierunek związany w relacjami ludzkimi będzie dobry. Psychologia w biznesie, coaching, a może jeszcze coś innego będzie doskonałym posunięciem.

--- Artykuł sponsorowany ---