Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak uatrakcyjnić dziecku naukę?

Życie to nieustanna nauka i samodoskonalenie się. Rozpoczynamy swoją przygodę z edukacją już w najmłodszych latach, kontynuujemy ją, idziemy na studia, a później zaczynamy pracę. Aczkolwiek dorosłość także wymaga od nas nieustannego kształcenia i dostosowywania się do zmiennych warunków. Wtedy mamy konkretne potrzeby, wiemy co i do czego jest nam potrzebne. Jak jednak uświadomić konieczność nauki dzieciom zaczynającym dopiero chodzenie do szkoły? To wcale nie jest takie łatwe zadanie. Dla ucznia w początkowym etapie edukacji nauka powinna być przede wszystkim atrakcyjna.
  • 30.01.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak uatrakcyjnić dziecku naukę?

 

Grunt to dobra motywacja

Nikt z nas nie jest geniuszem w każdej dziedzinie. Są przedmioty, które uwielbiamy i chcemy wiedzieć jak najwięcej z danego zakresu. Są też takie, które po prostu musimy zdać, bo są niezbędne do osiągnięcia jakiegoś naszego złożonego celu. Jeśli chodzi o naukę naszych dzieci, kluczowe jest obudzenie w nich ciekawości do danego przedmiotu. Dużo łatwiej uczyć się czegoś, co nas interesuje. Jedni wolą zajęcia humanistyczne, inni ścisłe, a jeszcze inny mają zdolności plastyczne. Nieważne w którą stronę pójdą, najważniejsze, żeby podchodzili do tego z pasją. Podstawa programowa jest jaka jest, nie za bardzo mamy na nią wpływ. Jeśli widzimy, że nasze dziecko niechętnie podchodzi do jakiegoś zagadnienia, kluczowa jest dobra motywacja, która często dla ucznia jest niezbędna. Możemy pokazać mu, że dany przedmiot jest niezbędny w realizacji jego marzeń. Można też wypracować system nagród. Docenianie małych sukcesów jest bardzo ważne.

 

Nauka poprzez zabawę

Nie samą nauką żyje człowiek, ale nauka też może być przyjemna. Długie siedzenie w książkach na pewno do takiego rozwiązania nie należy. Dlatego coraz częściej, głównie w przypadku dzieci, ogranicza się pracę z podręcznikami do minimum, wspierając ją bardziej atrakcyjnymi metodami. Istnieje mnóstwo gier edukacyjnych, które nie tylko pozwalają na opanowanie konkretnego materiału, ale także wspomagają logiczne myślenie. Oglądanie filmów edukacyjnych będzie dla uczniów na pewno ciekawe, a dla nauczycieli pomocne, ponieważ niektóre procesy lepiej pokazać, niż opisać. Ponadto istnieje wiele sposobów prowadzenia lekcji, które zaangażują całą klasę w działania w grupach, zespołowo. Daje to długotrwałe efekty w przyszłości, ponieważ już od najmłodszych lat poznają tajniki pracy w społeczeństwie i jej zasady. Czas w szkole to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także umiejętności, przydatnych w codziennym życiu

 

Własne doświadczenia uczą najbardziej

Czy wyobrażasz sobie naukę chemii albo fizyki wyłącznie na podstawie książek i opisów nauczyciela, bez jakichkolwiek doświadczeń i praktyki? Przecież to nie miałoby sensu. Pozyskalibyśmy wiedzę, której nie umielibyśmy w żaden sposób wykorzystać praktycznie. Co więcej, tyczy się to nie tylko ściśle praktycznych przedmiotów, ale wszystkich. Dużo lepiej zapamiętujemy rzeczy, które widzimy na własne oczy, możemy dotknąć i zrozumieć działanie. Pobudzane są dodatkowe receptory, dzięki którym nauka jest dużo bardziej wszechstronna. Dlatego świetnym rozwiązaniem dla ucznia będzie wzbogacanie jego szkolnej wiedzy odniesieniami do codziennego życia. Proste doświadczenia, wizyta w zoo czy w muzeum będą ku temu doskonałymi okazjami. Pamiętajmy o tym i korzystajmy!

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Dlaucznia.pl

--- Artykuł sponsorowany ---