Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Eko-biurowce coraz bardziej pożądane na rynku nieruchomości

  • 30.01.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Eko-biurowce coraz bardziej pożądane na rynku nieruchomości

Obecnie tak dużo mówi się o ekologii, klimacie i trosce o nie. Ludzie zaczęli być coraz bardziej świadomi swojego wpływu na naszą planetę i coraz częściej sięgają po rozwiązania przyjazne środowisku. Niektóre są łatwe, inne trudniejsze i wymagają fachowego wsparcia. Sprawa ta dotyczy każdego sektora życia, zaczynając od zakupów spożywczych (reklamówki), przez segregację śmieci, aż po zastosowania techniczne w nieruchomościach. Zostając przy tym ostatnim, architekci mają obecnie przed sobą poważne zadanie, aby w swoich projektach uwzględniać nowoczesne rozwiązania. Tyczy się to zarówno powierzchni mieszkalnych ‘smart-domów’, jak i obecnie budowanych eko-biurowców w Warszawie.

 

Ekologia od podstaw

Podstawą ekologicznego budynku jest zrównoważony projekt. Jest to obecnie spore wyzwanie, ponieważ architekci muszą połączyć dotychczasową wiedzę z nowoczesnymi rozwiązaniami, przyjaznymi środowisku. Zaprojektowana bryła musi być funkcjonalna, a dodatkowo wpisywać się w przestrzeń, w której powstaje. Podstawą staje się wykorzystanie materiałów, których produkcja nie jest szkodliwa. Dodatkowo muszą być dobrej jakości, aby ich żywotność gwarantowała użytkowanie przez następne lata. Należy uwzględnić oszczędne korzystanie z energii oraz ciepła. Ważne są zarówno sposoby pozyskania energii, jak i jej wykorzystania. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, największe zastosowanie mają panele słoneczne na dachach, a także panele fotowoltaiczne na całych fasadach eko-biurowców. Wydawać by się mogło, że przy szklanych ścianach możemy zapomnieć o utrzymaniu ciepła, jednak wręcz przeciwnie. Obecnie stosowane materiały bardzo sprzyjają termoregulacji, ograniczają hałas, a także przepuszczają światło. Dzięki temu oszczędzamy również na sztucznym oświetlaniu, wykorzystując naturalne.

 

Jak stworzyć eko-biuro?

Ekologiczne rozwiązania w projektach eko-biurowców mają wielką moc, co dotyczy głównie nowych projektów lub modernizacji istniejących budynków. Jednak będąc właścicielem firmy, mającej swoją siedzibę w nieco starszym budynku również możemy zadbać o przyjazne środowisku rozwiązania, godne XXI w. Nie są one skomplikowane, ani nie wymagają specjalnego zaangażowania, liczy się chęć i wyrobienie nawyków. Możemy zacząć od podstaw stosując rozwiązania oszczędzających ciepło i energię poprzez np. czujniki ruchu albo przechodzenie urządzeń w stan czuwania. Kolejnym zasobem jest woda, warto przemyśleć zakup energooszczędnej zmywarki do biura, a także dystrybutora do wody lub systemu filtrującego. Ograniczy to zakup plastikowych butelek, będących zmorą produkcji śmieci. Niezależnie od tego co kupujemy, warto zwrócić uwagę czy istnieje zamiennik oparty na ekologicznych podstawach. Ekologia jest kwestią wyborów, które warto kształtować również w pracy. Pracodawca powinien być wzorem do naśladowania wśród pracowników.

 

Dobre nawyki w pracy

Wydawać by się mogło, że podstawą eko-biurowca są nowoczesne zastosowania w budownictwie. Jest to bardzo ważne, jednak poprzez naszą codzienną postawę również możemy być eko. Każdy z nas dokłada swoją cegiełkę do troski o klimat. Pamiętajmy, że segregowanie śmieci nie ma zastosowania wyłącznie w naszych domach, w pracy również działa. Szczególnie zwracajmy uwagę na przedmioty niebezpieczne, szkodliwe tj. baterie, tonery do drukarek czy zużyte sprzęty elektroniczne. Oprócz segregacji, warto ograniczyć produkcję śmieci -plastikowe kubeczki, talerzyki, butelki. Należy wykorzystywać przedmioty wielokrotnego użytku, chociażby pojemniki do przenoszenia posiłków do pracy. Zbieranie nakrętek również ma sens. Nie zapominajmy również o ograniczeniu korzystania z drukarek i produkcji niepotrzebnych ‘papierów’. Zazwyczaj wystarczy elektroniczna wersja dokumentów, dostępnych na elektronicznych nośnikach. Pozornie banalne zachowania przy dużej częstotliwości i frekwencji mają wielką moc dla środowiska.

--- Artykuł sponsorowany ---