Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak wymienić tusz w drukarce - zrób to poprawnie

Wymiana materiałów eksploatacyjnych to zjawisko bardzo popularne wśród użytkowników zarówno drukarek atramentowych, jak i laserowych. Nieprawidłowa wymiana wkładów może skutkować uszkodzeniem nie tylko kartridża lub tonera, ale również samego urządzenia. Podpowiadamy, jak prawidłowo wymieniać tusze w drukarkach atramentowych.
  • 23.05.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak wymienić tusz w drukarce - zrób to poprawnie

Kiedy i jak często należy wymienić tusz w drukarce?

Nie istnieje jednoznaczna zasada, która mówi nam, kiedy dokładnie i jak często musimy wymieniać materiały eksploatacyjne w swojej drukarce atramentowej. Nie od dziś wiadomo, że im częściej korzystamy z drukarki, tym częściej będziemy zmuszeni do wymiany jej wkładów. Może okazać się to dość problematyczne, ponieważ koszt zakupu nowych oryginalnych kartridży w zdecydowanej większości przypadków przekracza wartość samej drukarki. Na szczęście z pomocną dłonią przychodzą nieoryginalne materiały eksploatacyjne. Na stronie https://www.profibiuro.pl/hp-c-86_49.html znajdziemy tusze do drukarek HP w najniższej cenie, a sklep oferuje również pojemniki innych renomowanych producentów.

Czy zamienniki są bezpieczne dla naszej drukarki?

Niepoprawna wymiana materiału eksploatacyjnego może doprowadzić do awarii drukarki. Podobne uszkodzenie może wywołać korzystanie z niewłaściwych kartridży. Czy tanie tusze do drukarek HP i innych rozpoznawalnych producentów są szkodliwe dla naszego urządzenia? Zdecydowanie nie. Wbrew wielu mitom, jakie można przeczytać w sieci, korzystanie z zamienników materiałów eksploatacyjnych jest całkowicie bezpieczne dla drukarki. Oczywiście pod warunkiem, że podejmiemy próbę instalacji wkładu dedykowanego do naszego modelu drukarki. W innym wypadku możemy trwale uszkodzić sprzęt.

Na co musimy uważać podczas wymiany tuszu?

Wybranie tuszu, który jednocześnie pasuje do naszej drukarki i zadowala nasz budżet domowy to dopiero połowa sukcesu. Sama wymiana materiałów eksploatacyjnych w drukarkach atramentowych nie należy do najtrudniejszych czynności. Całość ogranicza się do demontażu zużytego elementu i zastąpienia go zupełnie nowym pojemnikiem. Warto pamiętać, że pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać przed włożeniem nowych materiałów eksploatacyjnych do szuflady z kartridżami, jest całkowite odbezpieczenie pojemnika. Fabrycznie nowe materiały posiadają zabezpieczenia w postaci korków i taśm, które trzeba zdemontować na kilka sekund przed ulokowaniem tuszu w podajniku.

Dokładna instrukcja prawidłowej wymiany materiałów eksploatacyjnych dostępna jest w niemalże każdym opakowaniu z tuszem. Jeśli po zakupie kartridża okaże się, że w środku pudełka lub na jego powierzchni zadrukowanej nie znajdziemy instrukcji – możemy ją pobrać całkowicie za darmo z oficjalnej strony internetowej producenta drukarki lub tuszu.

Czy możemy pozostawić drukarkę na dłuższy czas z wyczerpanym kartridżem?

Zdecydowanie nie. Niezależnie od tego, czy nasz pojemnik został świeżo zamontowany, czy jest on od dłuższego czasu pusty, nie powinniśmy go zostawiać w drukarce. Renomowani producenci zalecają, aby wykonać minimum jeden wydruk tygodniowo. Może być to nawet strona testowa. Taka profilaktyka ma zagwarantować nam brak efektu zaschniętego tuszu, który bardzo często spotyka posiadaczy drukarek atramentowych. Zatkana dysza to jedna z najpopularniejszych usterek tego typu sprzętu, która przez nieuwagę użytkownika kończy się kosztowną wizytą w serwisie. Problem ten został częściowo wyeliminowany przez nieco nowsze drukarki posiadające system automatycznego czyszczenia dyszy, jednak aby z niego skorzystać, musimy przynajmniej raz na kilka dni uruchomić naszą drukarkę. 

--- Artykuł sponsorowany ---