Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak dbać o zęby i unikać wysokich kosztów leczenia?

To prędzej czy później zdarza się każdemu z nas: delektujesz się posiłkiem, być może gryząc kolejne przepyszne żeberko z grilla i łamiesz sobie ząb. Albo budzisz się w środku nocy z powodu dziury, która ujawniła swoją obecność. Jeśli już wcześniej leczyłeś się stomatologicznie: miałeś wypełniane dziury, leczenie kanałowe albo zakładane, korony, mosty czy implanty, wiesz, że koszty tych zabiegów mogą być bardzo wysokie. Ale jeśli zawsze miałeś dobre, zdrowe zęby i dziąsła, nieoczekiwane leczenie stomatologiczne lub protetyczne może rozłożyć na łopatki twój dobrze zaplanowany budżet domowy.
  • 29.01.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak dbać o zęby i unikać wysokich kosztów leczenia?

Nasze zęby są ważne, nie tylko po to, abyśmy mogli jeść, ale także dlatego, że zły stan zębów dziąseł może powodować wiele gorszych problemów zdrowotnych - dlatego konieczne jest utrzymanie ich w dobrym stanie. Jeśli tego nie zrobisz, możesz z czasem wydawać tysiące złotych w gabinecie stomatologicznym.
Jak więc dbać o zdrowie zębów i unikać niepotrzebnych wydatków na leczenie? Oto kilka ważnych wskazówek na początek: dbanie o zęby.

Obserwuj, co jesz

Oczywiście, cukierki i guma znajdują się na szczycie listy „nie-nie-nie, jeśli chodzi o unikanie ubytków, ale inne rzeczy również mogą siać spustoszenie na zębach.

  • Czerwone wino, papierosy i kawa mogą spowodować przebarwienia na twoich mlecznobiałych zębach. Procedury wybielania zębów są naprawdę kosztowne i wymagają wielu wyrzeczeń, więc warto zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować te produkty z diety.
  • Ciasteczka, lody i ciasta powinny być spożywane oszczędnie. Zmniejszenie spożycia tych słodkich smakołyków utrzyma zęby w doskonałym stanie (i pomoże ci również schudnąć).
  • Gazowane napoje bezalkoholowe są podwójną dawką szkodliwych substancji: dodatkowy cukier powoduje ubytki, a kwasy fosforowy i cytrynowy osłabiają szkliwo zębów.
  • Syropy na kaszel i twarde cukierki wydają się nieszkodliwe, ale zawierają szkodliwy cukier. Unikaj lub ogranicz użycie.
  • Żucie gum do żucia może zaszkodzić zębom dzieci i dorosłych. Jeśli koniecznie musisz żuć gumę, kup produkty bez cukru, ale ogranicz to nawet do minimum. Jest lepka, więc istnieje szansa, że jej kawałki mogą utknąć w dziąsłach i zębach, przyspieszając próchnicę.
  • Skrobie, które ostatecznie rozkładają się na cukier, gromadzą się na zębach i zmieniają w płytkę nazębną, osłabiając szkliwo ochronne na zębach. Osłabienie to może prowadzić do zapalenia przyzębia (tj. Choroby dziąseł, która prowadzi do utraty kości wokół zębów) lub zapalenia dziąseł (tj. Obrzęk dziąseł). Niektóre przykłady produktów ze skrobią to chleb, chipsy ziemniaczane i biały ryż.
  • Alkohol to kolejna substancja, która nie jest korzystna dla zdrowia zębów. Napoje alkoholowe wysuszają usta, zmiękczając i powodując erodowanie szkliwa zębów.
  • Soki owocowe wydają się wystarczająco nieszkodliwe, ale bez względu na to, czy są słodzone, czy niesłodzone, nadal zawierają cukier powodujący ubytki. Zwłaszcza dzieci nie powinny pić za dużo soku.

Obserwuj, co wkładasz do ust

Otwierasz butelkę piwa zębami? Albo otwierasz nimi paczki lub zdzierasz metki? Chyba zdarzyło się to wszystkim, ale takie działania mogą spowodować poważne problemy. Nie używaj zębów, gdy inne narzędzia (takie jak nożyczki lub otwieracze do butelek) mogą wykonać zadanie. Żucie długopisów i „twardych” potraw, takich jak precle, skórki czy gryzienie lodu, skutecznie osłabia twoje zęby. I zachowaj ostrożność, jedząc mięso takie jak żeberka, podudzia i kotlety wieprzowe, abyś nie ukruszył zęba na kości. Postępując inaczej wręcz prosisz się o kosztowną wycieczkę do dentysty.

Dbaj o zęby i dziąsła

  • Oprócz unikania szkodliwych pokarmów i nawyków, musisz zadbać o zęby i dziąsła, korzystając z tych porad zalecanych przez dentystów:
  • Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie, przez dwie minuty. Co więcej, po każdym posiłku wyjmij szczoteczkę do zębów, aby usunąć cząsteczki jedzenia, które mogą czaić się w szczelinach zębów. Chociaż szczoteczki elektryczne są polecane przez wielu dentystów, ręczne szczoteczki do zębów również sobie z tym poradzą
  • Nić, nić, nić. Dentyści zalecają używać nici dentystycznej co najmniej raz dziennie, ale jeśli będziesz korzystał z niej po każdym posiłku, możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na rachunkach u dentysty. Nici dentystyczne usuwają osad nazębny i resztki jedzenia z zębów oraz dziąseł, utrzymując je w zdrowiu. Osad nazębny pozostawiony w jamie ustnej prowadzi do chorób dziąseł i ubytków, których leczenie jest kosztowne.
  • Wybierz pastę do zębów zawierającą fluor, który pomaga zębom przeciwdziałać uszkodzeniom powodowanym przez kwaśne pokarmy i wzmacnia szkliwo zębów. Fluor nie jest zawarty we wszystkich pastach do zębów, dlatego przed zakupem należy dokładnie przeczytać etykietę.
  • Okresowo wymieniaj szczoteczkę do zębów. Powinieneś to robić co trzy lub cztery miesiące lub wcześniej, jeśli zauważysz, że włosie zaczyna się strzępić.

Uzyskaj profesjonalną pomoc

Jeden rachunek dentystyczny, którego nie powinieneś unikać? Dokładne czyszczenie zębów i kontrola. Podczas każdej wizyty higienistka stomatologiczna usunie z zębów nagromadzenie płytki nazębnej i uporczywe pozostałości, a dentysta dokładnie sprawdzi zęby i dziąsła pod kątem objawów choroby. Jeśli dentysta dostrzega jakieś ubytki i zaleca je wyleczyć, to nie zwlekaj z działaniem. Jasne, będzie to teraz kosztować, ale warto oszczędzić zęby i uniknąć bólu i cierpienia w przyszłości.
Prace dentystyczne, takie jak wypełnienia ubytków, leczenie kanałowe i ekstrakcje, mogą być bardzo kosztowne. Aby zaoszczędzić pieniądze, podejmuj środki zapobiegawcze, takie jak regularne obserwowanie tego, co jesz, szczotkowanie i nitkowanie oraz regularne sprawdzanie stanu zdrowia.

 

--- Artykuł sponsorowany ---