Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak działa rekuperator?

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń mieszkalnych wpływa pozytywnie nie tylko na ich stan, ale także na zdrowie i samopoczucie przebywających w nich osób. Systemy rekuperacji są nowoczesnym rozwiązaniem, który zapewnia ten komfort. To właśnie dlatego cieszą się rosnącym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Na czym polega ich działanie?
  • 30.06.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak działa rekuperator?

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest rodzajem wentylacji mechanicznej, połączonej z odzyskiwaniem ciepła z powietrza. Oznacza to, że systemy rekuperacji nie tylko wymieniają zużyte powietrze wewnątrz pomieszczeń na świeże, ale także odbierają ciepło z powietrza, które opuszcza budynek. Działanie tych systemów oparte jest na ruchu powietrza, wywoływanym przez zasilane prądem wentylatory.

Rekuperacja jest wydajniejsza niż tradycyjne systemy grawitacyjne. Choćby z tego właśnie powodu, każda dobra hurtownia rekuperacji i wentylacji posiada ją w swojej ofercie. Jej montaż zapewnia komfort nieosiągalny przez naturalną wentylację, której działanie oparte jest na różnicy ciśnień i wymaga stałego dopływu świeżego powietrza (w dodatku chłodniejszego niż to w domu).

Co to jest rekuperator?

Sercem całego systemu rekuperacji jest rekuperator. To w nim zachodzą procesy odzyskiwania ciepła oraz przesuwania mas powietrza w dwóch różnych kierunkach jednocześnie. Odbywa się to dzięki czterem głównym przyłączom kanałów wentylacyjnych, którymi odbywa się dystrybucja powietrza pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią poza domem. Są to:

  • kanał połączony z czerpnią, która doprowadza powietrze do budynku,

  • kanał połączony z wyrzutnią, która odprowadza wilgotne i zużyte powietrze poza budynek,

  • kanał nawiewny – doprowadzający świeże powietrze do pomieszczeń (rozgałęziający się na mniejsze, które trafiają do wszystkich lokali w budynku),

  • kanał wyciągający – odbierający zużyte powietrze z pomieszczeń (rozgałęziający się analogicznie jak powyższe).

Sam rekuperator składa się z kolei z kilku podstawowych elementów:

  • obudowy (która musi być zaizolowana termicznie i akustycznie),

  • wymiennika ciepła,

  • filtrów oczyszczających powietrze,

  • wentylatorów wywiewnych i nawiewnych,

  • sterownika, który reguluje pracę wentylatorów oraz ilość i temperaturę powietrza,

  • ewentualnie – czujniki zabrudzenia filtrów.

Jak działają systemy rekuperacji?

Na zewnątrz budynku znajduje się czerpnia, którą pobierane jest świeże powietrze. Kanałem wentylacyjnym kierowane jest do centrali wentylacyjnej, czyli do rekuperatora. Przechodzi tam przez filtr (gdzie zostaje oczyszczone) a następnie trafia na wymiennik ciepła. To w nim zostaje ogrzane (a latem schłodzone), dzięki ciepłu odebranemu z powietrza, które opuszcza budynek. W dalszej kolejności powietrze jest wprawiane wentylatorami w ruch i kierowane do pomieszczeń budynku.

W tym samym czasie, dzięki wentylatorowi wyciągowemu, z pomieszczeń odbierane jest zużyte powietrze. Także i ono przechodzi przez filtr i trafia do wymiennika ciepła, w którym oddaje ciepło (to nim jest następnie ogrzewane powietrze, trafiające do budynku). Zużyte powietrze jest kierowane kanałem do wyrzutni, czyli usuwane poza budynek.

Jakie zalety mają systemy rekuperacji?

Wentylacja mechaniczna jest bardzo wydajna. Do jej działania nie potrzeba otwartych okien ani nawiewników, które są niezbędne przy wentylacji grawitacyjnej i które przyczyniają się do wychładzania mieszkania w okresie zimowym. Rekuperacja ogranicza więc straty ciepła, przynosząc jednocześnie realne oszczędności na ogrzewaniu.

Dodatkowo, tylko systemy rekuperacji gwarantują dopływ czystego, przefiltrowanego powietrza. Zastosowanie odpowiednich filtrów chroni nie tylko przed zanieczyszczeniami i alergenami, ale także przed zimowym smogiem. Rekuperacja bardzo skutecznie chroni także przed wilgocią, co zabezpiecza pomieszczenia przed rozwojem grzybów; mieszkańców natomiast – przed przewlekłymi chorobami układu oddechowego.

Materiał Partnera