Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

6 najważniejszych czynników wpływających na cenę OC

Wysokość składki ubezpieczeniowej jest indywidualnie obliczana dla każdego kierowcy z osobna i zależy od wielu zmiennych. Jakich? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj najważniejsze czynniki wpływające na cenę OC.
  • 09.04.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
6 najważniejszych czynników wpływających na cenę OC

1. Przebieg historii ubezpieczeniowej

To kluczowy czynnik, który decyduje o wysokości składki ubezpieczeniowej. Głównie na podstawie historii OC kierowcy towarzystwa dokonują każdorazowej wyceny, uznając, że w ma ona najistotniejszy wpływ na ryzyko ubezpieczeniowe. Im dłuższy przebieg polisy, tym lepiej i tym tańsza jest w zakupie, dlatego warto zacząć wykupywać ją możliwie wcześnie, np. od razu po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, tak aby jak najszybciej uzyskać niską składkę.

Jednym z najważniejszych elementów historii ubezpieczeniowej, który wpływa na cenę OC, jest liczba wyrządzonych przez kierowcę szkód. Każda, nawet najmniejsza stłuczka zgłoszona do ubezpieczalni, z tytułu której zostało wypłacone odszkodowanie z polisy kierowcy, skutkuje podwyższeniem składki OC przez kilka najbliższych lat. Im więcej szkód na koncie, tym droższa polisa, dlatego bezpieczna jazda po prostu się opłaca.

2. Zniżki za bezszkodową jazdę

Zniżki ubezpieczeniowe są pochodną historii OC, ponieważ zależą od tego, jak długo kierowca kontynuuje polisę bez szkód na koncie. Towarzystwa obliczają zniżki indywidualnie dla każdego klienta z osobna właśnie na podstawie dotychczasowego przebiegu jego polisy. Ich maksymalna wysokość wynosi przeważnie 60%, podczas gdy za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymuje się 10%. Łatwo więc obliczyć, że potrzeba kilku lat na uzbieranie pełnych zniżek. Z kolei za wyrządzenie szkody, z tytułu której wypłacono odszkodowanie z Twojego OC, towarzystwo odbiera 10% lub 20% uzyskanych dotychczas zniżek.

3. Wiek właściciela

Wiek właściciela pojazdu przestaje mieć wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej w momencie przekroczenia progu 26-28 lat. Limit jest ustalany indywidualnie przez towarzystwa i określa status młodocianego kierowcy, który powoduje znaczący wzrost ceny OC. W połączeniu z brakiem lub krótkim przebiegiem historii ubezpieczeniowej powoduje to, że właśnie młodzi kierowcy płacą bardzo wysokie stawki za obowiązkową polisę.

4. Parametry auta

Marka, model, rok produkcji i przede wszystkim pojemność silnika – to kluczowe parametry pojazdu, które mają wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Jeśli nie chcesz płacić dużo za OC, kupuj auta uchodzące za spokojne i z niewielkim silnikiem o pojemności mniejszej niż 2,0 l. Zrezygnuj natomiast z samochodów o sportowym zacięciu, które są wyposażone w mocne jednostki napędowe i kojarzą się z szybką jazdą.

5. Miejsce zamieszkania

Również miejsce zamieszkania wpływa na wysokość OC, co wynika z faktu, że w poszczególnych miejscach w Polsce ryzyko szkody w ruchu drogowym jest różne. Podczas gdy w jednych regionach i miejscowościach zdarza się mniej wypadków, co skutkuje niższymi składkami ubezpieczeniowymi, w innych zdarzeń drogowych jest więcej, w efekcie czego kierowcy muszą się przygotować na droższe OC.

6. Stan cywilny i liczba dzieci

Wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, ale stan cywilny i liczba dzieci wpływają w pewnym stopniu na wysokość składki ubezpieczeniowej. Co prawda w relatywnie niewielkim, ale jednak. Mianowicie na tańsze OC mogą liczyć małżonkowie, przy czym fakt posiadania dzieci w jeszcze większym stopniu obniża składkę. Na najwyższe upusty z tego tytułu mogą liczyć rodzice co najmniej dwojga potomstwa.

Jeśli chcesz przeczytać więcej informacji nie tylko na temat ubezpieczenia OC, ale również o innego rodzaju polisach komunikacyjnych, wiele interesujących treści, raportów i zestawień znajdziesz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-komunikacyjne/.

Materiał Partnera