Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak nauczyć dzieci samodzielnego myślenia?

Obecne czasy są dosyć ciężkie i specyficzne. Mamy dużo obowiązków, wiele kwestii przeniosło się do internetu. Jesteśmy w biegu i z każdej strony zarzucani olbrzymią dawką informacji. Jak w takim natłoku nauczyć dzieci samodzielnego myślenia, podczas gdy ich obecne życie opiera się głównie na influencerach, lajkach, liczbie followersów i komentarzy w mediach społecznościowych? Jest to trudne, ale musimy się tym zająć jeśli chcemy, żeby nasze dziecko miało własne zdanie, pewność siebie, a także, żeby było odporne na manipulację i wpływy zewnętrzne.
  • 30.01.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak nauczyć dzieci samodzielnego myślenia?

Ciekawość świata pozwala odkryć i zrozumieć więcej

Każdy z nas musiał samodzielnie poznać otaczający nas świat, co więcej robimy to do tej pory. Nasze dziecko musi zrobić to samo. Nie możemy narzucić na niego konkretnych prawd i wymagać ich przestrzegania, bo jest to nieefektywne. Rozbudzamy ciekawość świata naszego dziecka, zachęcajmy do zadawania pytań. Co więcej, nie odpowiadajmy na nie od razu, tylko dajmy pomyśleć o tym dziecku. Spytajmy o jego opinię, możemy stosować pytania pomocnicze, ciekawe książki dla dzieci w rozwiązywaniu danego zagadnienia. Doceniajmy niezależne myślenie. Pozwólmy dziecku na podejmowanie własnych, małych decyzji, a także bądźmy przy nim podczas sukcesów i porażek. Najważniejsze jest, żeby dziecko czuło, że ma wsparcie i bez względu co się stanie ma do kogo się z tym zwrócić. Na własnych doświadczeniach uczymy się najlepiej.

 

Inny nie znaczy gorszy

Ludzie są różni, mają własne opinie na dane tematy i przekonania, do których mają pełne prawo. Jest to zazwyczaj kwestia sporów między poszczególnymi osobami, co jest zupełnie bezpodstawne. Każdy z nas ma inne doświadczenia i względy na uwadze, dlatego nie mamy prawa oceniać kogoś z naszej perspektywy. Nasze dziecko też musi to zrozumieć, a najlepiej zacząć od siebie. Szanujmy jego poglądy. Możemy się z nimi nie zgodzić, ale nie krytykować. Można podjąć dyskusję na ten temat i poruszyć argumenty obu stron. Uczy to dzieci rozwiązywania niezgody, a także odwagi w wyrażaniu swoich poglądów wśród rówieśników. Dobrze jest także pokazać dziecku różnorodność świata. Jest wiele książek dla dzieci na ten temat, które uczą naszych najmłodszych, a niekiedy nas również. Poznanie różnych kultur, narodowości i wartości otworzą je na świat, a także nauczą szacunku.

 

Wiara w siebie i we własną intuicję to podstawa

Kluczowe jest posiadanie własnego zdania, a także wyciąganie konkretnych wniosków. Aby szanować czyjeś granice, należy umieć stawiać je także u siebie. Chyba nikt nie chce być podatny na manipulacje, a na pewno nie chcemy tego u naszych dzieci. Musimy nauczyć ich własnego myślenia, wspierać ich kreatywność, a także dostarczać informacje o świecie np. te zawarte w książkach dla dzieci. Większa wiedza tworzy większy światopogląd. Dzięki temu dziecko będzie bardziej wierzyć w siebie, ponieważ będzie to poparte konkretnymi argumentami. Aby osiągnąć sukces w życiu przede wszystkim musi ufać sobie i wierzyć w swoje decyzje.

--- Artykuł sponsorowany ---