Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak skutecznie rekrutować pracowników?

O skuteczności rekrutacji nie świadczy jedynie wyłonienie najlepszego kandydata, ale zatrudnienie takiej osoby, która zwiąże się z firmą na dłużej. Jak wykazują statystyki, nawet 40 proc. nowych pracowników odchodzi w ciągu kilku pierwszych miesięcy, a przyczyną są błędy popełnione podczas procesu zatrudniania oraz onboardingu. W obecnych czasach rekrutacja jest również pierwszym etapem budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy. Jak przeprowadzić rekrutację i selekcję kandydatów, aby cały proces był efektywny?
  • 03.11.2021 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak skutecznie rekrutować pracowników?

Najczęściej popełniane błędy rekrutacyjne

Źle przeprowadzone, nieefektywne rekrutacje w bezpośredni sposób przekładają się na straty finansowe i wizerunkowe. Firmy, które cieszą się opinią pracodawcy z wyboru, zdają sobie sprawę z faktu, że budując własną markę, nie należy skupiać się wyłącznie na potencjalnych klientach, ale również pracownikach i kandydatach do pracy. Badania prowadzone przez serwisy rekrutacyjne wskazują, że zdecydowana większość kandydatów przed wysłaniem aplikacji sprawdza opinie o potencjalnym pracodawcy. Mimo to procesy rekrutacyjne prowadzone przez niektóre przedsiębiorstwa pozostawiają wiele do życzenia. Najczęściej popełniane błędy to:

  • Sprzeczne lub niejasne wymagania w ogłoszeniu o pracę;
  • Brak możliwości uzyskania pogłębionych informacji na temat stanowiska;
  • Brak informacji zwrotnej na poszczególnych etapach i brak informacji po zakończeniu procesu;
  • Nieprawidłowo przeprowadzony onboarding lub jego brak.

Tego typu błędu pokazują, jak trudną i złożoną procedurą jest rekrutacja i selekcja pracowników. Aby uniknąć kosztów związanych z brakiem efektywności na tym polu, warto oddać proces w ręce profesjonalnej agencji doradztwa personalnego, takiej jak np. HRK.

Od czego zależy skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników?

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim dobór odpowiednich narzędzi, zarówno jeśli chodzi o dotarcie do kandydatów, jak metody selekcji. W inny sposób pozyskuje się pracowników fizycznych, a w inny menedżerów wysokiego szczebla. Ponadto dobry rekruter powinien wykazywać się szybkością w działaniu, konsekwencją, systematycznością, a także informować kandydatów na bieżąco o statusie rekrutacji. Na skuteczność procesu wpływają również regularne działania employer brandingowe, czyli budowanie wizerunku dobrego pracodawcy.

Skuteczna rekrutacja – etapy

Standardowy proces rekrutacji powinien być podzielony na następujące etapy, które przyczyniają się do jego skuteczności:

  • Stworzenie profilu idealnego kandydata – w jego skład powinny wchodzić zarówno twarde, jak i miękkie kompetencje;
  • Określenie warunków finansowych oraz benefitów, jakie możemy zaoferować;
  • Rozważenie rekrutacji wewnętrznej – w ten sposób możemy pozyskać wartościowego pracownika, którego wdrożenie nie będzie dużym wydatkiem finansowym i czasowym. Awanse wewnętrzne są również jednym z elementów budowania marki dobrego pracodawcy;
  • Określenie kanałów dotarcia do kandydatów zewnętrznych;
  • Zaplanowanie ram czasowych rekrutacji;
  • Ustalenie metod selekcji kandydatów oraz zaplanowanie ewentualnych testów kompetencji.

Pozyskiwanie do firmy fachowców czy kierowników wymaga specjalistycznych narzędzi, oferowanych np. przez agencje rekrutacyjne, takie jak HRK.

 

--- Artykuł sponsorowany ---