Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Platforma edukacyjna - sposób na naukę w czasach pandemii

Czasy pandemii są niezwykle wymagające dla wszystkich osób. Nie omija to także uczniów na każdym etapie edukacji. Wielu z nich zostało zmuszonych do przeniesienia się na tryb nauki zdalnej, który nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Wymaga on bardzo dużej samodyscypliny, a także umiejętności zarządzania swoim czasem. Można niestety zauważyć znaczny spadek koncentracji uczniów na lekcji, co jest zmorą nie tylko ich, ale także nauczycieli. Rozwiązaniem na wiele problemów, które pojawiły się wraz z nauką na odległość, jest wykorzystanie platformy edukacyjnej. Jej format oraz pojawiające się na niej materiały ułatwiają przyswajanie wiedzy, a to znacznie poprawia wyniki osiągane na sprawdzianach. Jest to jeden, jednak najważniejszy powód, dla którego warto zapoznać się z działaniem tego typu platformy. Więcej na jej temat znajdziesz w dalszej części tekstu.
  • 23.02.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Platforma edukacyjna - sposób na naukę w czasach pandemii

Czym jest platforma edukacyjna?

Chcąc w najprostszy sposób zdefiniować platformę edukacyjną, należy zaznaczyć, że jest to jedno z wielu narzędzi wykorzystywanych w e-learningu. Dla wielu uczniów oraz nauczycieli stało się ono wręcz podstawą zdalnego nauczania i nie trudno się temu dziwić. Należy wyróżnić trzy funkcje, które realizują tego typu systemy. Zalicza się do nich gromadzenie materiałów, porządkowanie ich według wcześniej ustalonego klucza, dzięki któremu wyszukiwanie poszczególnych informacji nie sprawia problemu, a także udostępnianie tak uprzednio przygotowanych materiałów swoim odbiorcom. Platforma edukacyjna to cały system, który znacząco ułatwia kształcenie na każdym etapie. Rozpoczyna się to już na poziomie planowania nauki, a kończy na kontroli wyników uzyskiwanych przez poszczególnych uczniów.

Co można na niej znaleźć?

Wchodząc na platformę edukacyjną pierwsze, co rzuca się w oczy, to mnogość tematów. Są one podzielone przede wszystkim ze względu na przedmiot, dzięki czemu łatwo można je znaleźć. Każdy z nich jest opracowany na kilka różnych sposobów, co umożliwia uczniom skorzystanie z tego, który najbardziej im pasuje. Podstawą wszystkich tematów jest omówienie dotyczących ich informacji w sposób skrótowy, a także bardzo szczegółowy. Jednak to nie wszystko! Na platformie edukacyjnej znajdują się również funkcje znacznie ułatwiające przyswajanie wiedzy. Jedną z nich są załączone filmiki dotyczące danej problematyki. Nie brakuje także narzędzi, dzięki którym powtórka do sprawdzianu, a nawet matury nie będzie tak straszna, jak dotychczas. Do każdego tematu są bowiem dołączone elektroniczne fiszki, quizy sprawdzające wiedzę, a także infografiki ułatwiające uporządkowanie wiadomości.

Jakie są korzyści?

Platformy edukacyjne są rozwiązaniem, którego wpływ na edukację będzie coraz większy. Bez wątpienia rozwój tego typu systemów nie zatrzyma się nawet po powrocie wszystkich uczniów do szkoły stacjonarnej. Wszystko dlatego, że jest to znakomity sposób zarówno na bieżącą naukę, jak i na powtórzenie wiedzy tuż przed sprawdzianem. Niezwykle znaczące jest to, że platforma edukacyjna zapewnia dostęp do wiedzy z każdego miejsca i o każdej porze tak długo, jak posiadamy połączenie z Internetem. Można z niej korzystać za pomocą komputera czy laptopa, ale także poprzez aplikację zainstalowaną na telefon bądź tablet. Kolejną zaletą jest także wiele sposobów, w jaki wiedza jest prezentowana. Takie interaktywne narzędzia, jak quizy czy fiszki są znacznie bardziej atrakcyjne dla młodych osób, więc zachęcają je do nauki. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że decyzja o korzystaniu z platformy edukacyjnej znacznie poprawia komfort przyswajania wiedzy w trakcie nauki zdalnej, jednak ze względu na jej zalety jest to niezwykle przyszłościowe rozwiązanie.

Materiał zewnętrzny