Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Dlaczego kładki dla pieszych i rowerzystów są tak potrzebne?

Kładki dla rowerzystów i pieszych to powszechnie występujące konstrukcje, które umożliwiają wygodne, szybkie i przede wszystkim bezpieczne poruszanie się. Są montowane w miejscach występowania przeszkód naturalnych, np. cieków wodnych, a także stworzonych przez człowieka, np. tras kolejowych czy komunikacyjnych.
  • 24.02.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dlaczego kładki dla pieszych i rowerzystów są tak potrzebne?

Na co dzień raczej nie zwracamy uwagi na znajdujące się wokół nas kładki, traktując je jak oczywisty element infrastruktury. Warto jednak zdawać sobie sprawę, jak bardzo są one niezbędne, a także jak wiele pracy muszą włożyć architekci w zaprojektowanie praktycznej i stabilnej kładki.

Kładki – niezbędne w każdym mieście

Kładki pieszo-rowerowe stanowią obowiązkowy element infrastruktury komunikacji pieszej i rowerowej w każdym mieście. Są powszechnie montowane zarówno w dużych aglomeracjach, jak i mniejszych miejscowościach czy na wsiach. Występują także na terenach pozamiejskich, np. w parkach krajobrazowych.

Służą do bezpiecznego i sprawnego poruszania się pieszych i rowerzystów. Pozwalają na bezproblemowe pokonywanie przeszkód będących dziełem człowieka, np. tras szybkiego ruchu samochodowych albo kolejowych, jak również naturalnych elementów przestrzeni, np. rzek, strumyków, wąwozów. Są szczególnie przydatne w dużych miastach, w których zmiany powodowane budową nowych obszarów rekreacyjno-wypoczynkowych, osiedli mieszkalnych czy centrów rozrywkowo-handlowych znacząco zwiększają zapotrzebowanie na nowe trasy i sprawną komunikację.

Kładki pieszo-rowerowe na terenach poza miastem

Chociaż kładki są zazwyczaj montowane w mieście, to występują również często na obszarach pozamiejskich, np. w parkach krajobrazowych, obszarach górskich czy na szlakach turystycznych. Stanowią duże ułatwienie w dostępie do miejsc o dużym znaczeniu przyrodniczym albo kulturowym. Często również stanowią jedyne rozwiązanie konstrukcyjne na danym obszarze, np. w sytuacji, kiedy wykonanie podziemnego przejścia jest niemożliwe z przyczyn naturalnych bądź architektonicznych. Specjalna konstrukcja i wykończenie kładek pozwala uzyskać nie tylko funkcjonalny, ale również dekoracyjny element przestrzeni, dopasowany wizualnie do otoczenia.

Przejścia podziemne czy kładki pieszo-rowerowe?

Kładki stanowią polecaną alternatywę dla przejść podziemnych. Pod wieloma względami są również od nich znacznie praktyczniejsze i lepsze. Przede wszystkim więc są tańsze. Wysokie koszty wykonania przejść podziemnych wiążą się głównie z cenami materiałów i robocizny. Kosztowne jest zwłaszcza przygotowanie terenu pod budowę, sprowadzenie odpowiedniego sprzętu i zatrudnienie fachowców. Aby powstało przejście podziemne, nierzadko konieczne jest wprowadzenie zmian na dużym terenie.

Kładki nie wymagają tak skomplikowanych przygotowań i ingerencji w otoczenie. Ich montaż jest znacznie szybszy i łatwiejszy, co przekłada się na niższe koszty wykonania usługi. Ponadto kładki można instalować niemal w dowolnym miejscu, w przeciwieństwie do przejść podziemnych.

Materiał Partnera