reklama

Grzechy pieszych - wczoraj notowano je skrupulatnie Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Akcja pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" miała na celu ograniczenie liczby wypadków w ich udziałem obecnie i w przyszłości.

Ich wykroczenia odnotowywano wczoraj ze szczególną starannością, także w Gorlicach.

reklama
PW PERFEKT Dominik Nowak, ul. Stróżowska 91 GORLICE
reklama

Wczoraj, w całym kraju policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzili ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne związane z ochroną pieszych i rowerzystów.

Piesi są tzw. niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, ponieważ nie są chronieni jakimikolwiek osobistymi środkami technicznymi, a w kontakcie z jadącym samochodem najczęściej nie mają szans na przeżycie.

Badania wskazują, że pieszy przy prędkości kolizyjnej wynoszącej 50 km/h ma statystycznie tylko około 50 % szans na przeżycie, ale już przy prędkości kolizyjnej wynoszącej 80 km/h, jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. Dlatego też, rozwiązaniem optymalnym, z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego jest rozdzielenie ruchu pieszych i pojazdów. Nie jest to jednak możliwe w każdym przypadku, w związku z czym niezbędne jest zachowanie odpowiednich reguł ostrożności.

Gorliccy policjanci w ramach prowadzonych wczoraj działań zwracali szczególną uwagę na zachowania, które mogą stanowić największe zagrożenie dla pieszych. Niestety ciągle dostrzegają, że wielu użytkowników dróg lekceważy zasady ruchu drogowego, a tym samym powoduje zagrożenie dla siebie i innych.

W czasie całodziennych działań funkcjonariusze stwierdzili 55 wykroczeń popełnionych przez pieszych.

Główne stwierdzone naruszenia to poruszanie się nieprawidłową stroną drogi oraz jej przekraczanie w miejscu niedozwolonym. Część realizowanych interwencji zakończyła się mandatami karnymi, w pozostałych przypadkach policjanci zastosowali pouczenia. Od początku roku piesi uczestniczyli w 4 zdarzeniach drogowych na terenie naszego powiatu. Trzy z nich to wypadki drogowe, w których piesi odnieśli obrażenia ciała.


reklama
DomoSfera ul. Michalusa 1, 38-300 Gorlice, Top-meble
reklama

PRZYPOMINAMY:

Pieszy, co do zasady, poruszając się po drodze ma obowiązek ustępować miejsca najeżdżającemu pojazdowi, poza przypadkami, gdzie pieszemu przysługuje pierwszeństwo, jak choćby na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Przejście to powinno być dla pieszego swoistym azylem bezpieczeństwa, jednak w realnym ruchu drogowym prawa pieszych nie zawsze są respektowane przez kierowców. Piesi powinni więc zachować szczególną ostrożność nie tylko po to, aby spełnić obowiązek ustawowy, ale przede wszystkim by zadbać o własne życie i zdrowie. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym co należy podkreślić, również na przejściu dla pieszych. Pieszy musi więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie się.

Piesi decydują o swoim bezpieczeństwie również w innych sytuacjach drogowych, w szczególności kiedy poruszają się po zmroku poza obszarem zabudowanym. W takim bowiem przypadku, piesi widzą światła nadjeżdżającego pojazdu, ale kierowca ich nie widzi. W związku z tym, ustawowy obowiązek używania elementów odblaskowych przy poruszaniu się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym ma swoje głębokie uzasadnienie merytoryczne, bo nawet mały element odblaskowy może uratować życie. Dlatego też, Policja prowadzi w okresie jesienno-zimowym kampanię „Świeć przykładem”, zachęcając pieszych do zadbania o swoje bezpieczeństwo.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, muszą zostać otoczeni szczególną troską. W związku z tym Policja, w ramach działań dedykowanych bezpieczeństwu pieszych, przede wszystkim intensyfikuje działania wobec kierujących pojazdami, którzy naruszają prawa pieszych, w tym zwłaszcza na oznakowanych przejściach dla pieszych. Należy jednak podkreślić, że bezpieczeństwo pieszych nie stanowi priorytetu tylko podczas prowadzenia akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Chodzi tu bardziej o wykorzystanie tych działań do nagłośnienia problemu bezpieczeństwa pieszych. Natomiast, rzeczywistym odzwierciedleniem nadania przez Policję bezpieczeństwu pieszych odpowiedniego priorytetu jest opracowanie, wdrożenie i realizacja Krajowego Programu działań Policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych na lata 2018-2020, który zawiera diagnozę tego obszaru oraz wyznacza główne kierunki działań, gdzie główny nacisk kładziony jest na profilaktykę i edukację.

źródło: KPP Gorlice
foto: pexels
reklama

reklama

reklama


 

 

Tomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Strona: www.halogorlice.info

Komentarze   

+6 # kier 2018-02-09 12:20
Ten tekst w artykule powinien być pogrubiony i na czerwono! "Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym co należy podkreślić, również na przejściu dla pieszych. Pieszy musi więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie się." I jeśli to ludzie wkują i zapamiętają to będzie mniej potrąceń.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # adam1 2018-02-08 23:24
Problem polega na tym, że pieszym udzielono specjalnych praw na przejściach na pieszych. Mają tam pierwszeństwo i wydaje im się, że zawsze mogą przechodzić przez jezdnię, a kierowcy muszą się zatrzymać. Piesi wchodzą bezpośrednio pod nadjeżdżające pojazdy i dlatego tak często dochodzi do wypadków. Moim zdaniem powinna być wprowadzona zasada, że przechodzić można wszędzie, nawet na czerwonym świetle ale po przepuszczeniu wszystkich pojazdów i na własną odpowiedzialność. Tylko to mogłoby nauczyć ludzi myślenia i podejmowania decyzji. Ale wtedy policjanci nie byliby potrzebni, a budżet państwa straciłby miliony złotych z tytułu mandatów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # z Biecza 2018-02-08 22:11
Najgorzej, jak tłum uczestników mszy w bazylice wychodzi ze świątyni. Co z tego, że na Legionów koło ronda przy drukarni jest przejście w wysepką. Katolicy idą falą z Wróblewskiego przez wysepki rozdzielające ruch na Legionów (skrzyżowane Ogrodowej i Wróblewskiego), chociaż kawałek dalej jest przejście przed rondem, szanowane przez kierowców (to znaczy pieszy ma pierszeństwo). Oczywiście władza się boi i nie można wlepiać mandatów za złe parkowanie i złe przechodzenie przez jezdnię przed, w czasie i po mszy. Dopóki nie dojdzie do tragedii. Pieszy ma pierwszeństwo tylko na pasach! A parkowanie w czasie mszy na Mickiewicza, Wróblewskiego, na Rynku, na miejscach inwalidów i prywatnych... A kogo??? Faryzejstwo i obłuda. Wiernych, Ratusza, Policji. A taka łatwa możliwość pozyskania kasy za mandaty... Brak poszanowanie własności prywatnej (miejsc parkingowych wykupionych lub nie należących do Miasta). Blokowanie na czas mszy samochodów ludzi pracujących, miejsc wykupionych... Problem od lat!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # Ks. 2018-02-08 15:39
Dlaczego nie ma akcji przeciw żebrastwu, pijaństwu i zwierzętom wolno biegających i zakazem parkowania?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+13 # ate 2018-02-08 13:55
No cóż. Z jednej strony są bardzo dobrze oznakowane przejścia dla pieszych, które pieszych nie interesuję. Matki uczą złych nawyków swoje kilkuletnie pociechy przechodząc przez jezdnię na skos 20 metrów od przejścia ze światłami. Podnosi się kultura kierowców - zatrzymywanie się przed przejściem dla pieszych. Ja robię to również dla rowerzystów pod warunkiem, że prowadzą rowery przez "zebrę". Są jednak w Gorlicach jeszcze braki w oznakowaniu, każdy zapewne wie o przejściu przez ulicę Mickiewicza oznakowanym tylko znakiem pionowym oraz nierozwiązanym problemem braku przejścia u zbiegu Legionów i Wróblewskiego. No i notoryczne parkowanie na chodnikach bez pozostawiania miejsca dla pieszych i wózków, a nawet parkowanie na przejściach dla pieszych! A nieprawdopodobne parkowanie pojazdów w czasie nabożeństw w bazylice nadaje się do "wiochy" albo "demotywatorów", aczkolwiek śmieszne nie jest - kiedyś wóz bojowy Straży Pożarnej nie przejedzie. Szybko na mandatach można zarobić w czasie mszy!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sprzedam działkę w Szymbarku, tel. 661 236 706, 883 511 333
reklama
reklama
  1. FARYS
  2. HELIOS
  3. KINO KOLORY

07.03 kino farys mini

05.26 kino kolory mini

reklama
reklama