reklama

Atrakcje Naukowe w Łużnej Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wrzesień to czas powrotu do szkoły. Tradycyjnie już u progu nowego roku szkolnego, Gmina Łużna zorganizowała kolejną edycję Pogórzańskich Atrakcji Naukowych.

W tym roku ta edukacyjna impreza odbyła się już po raz ósmy.

 

Nauka jest sztuką, sztuka jest nauką - myśleć jak Leonardo da Vinci, takie motto przyświecało programowi tegorocznego święta nauki w Łużnej. Pokazy naukowe obejmowały więc zagadnienia związane z ludzkim organizmem i nie tylko. Eksperymenty naukowe miały uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki, jak złożony jest świat, który nas otacza.

reklama
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego, Tarnów
reklama


Już w XV wieku Leonardo da Vinci zainteresowany budową człowieka, badał i dociekał, co kryje ludzkie ciało. Początkowo jego upodobania i pasję traktowano jako niepoczytalność. Dziś wiemy, jak wielkim naukowcem i myślicielem był on - włoski malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog, rzeźbiarz nazwany Człowiekiem Renesansu.

Program imprezy wypełniły wykłady, prezentacje oraz pokazy, związane z podwalinami wiedzy, jakiej dostarczył nam ten światły człowiek. 

Nie każdy wie, iż Leonardo przyczynił się do skonstruowania katapulty. Mimo, iż ta machina wojenna została stworzona przez starożytnych Greków i Rzymian, a wykorzystywana była najczęściej w Średniowieczu, to jednak Leonardo znacznie ją udoskonalił i uskutecznił w 1485 roku, używając nagromadzoną energię w "sprężynach" z wygiętego drewna i dodając jej tym samym niszczycielskiej mocy.

reklama
reklama

Da Vinci jako prekursor nauk medycznych zainteresowany był budową człowieka, badał i dociekał co kryje ludzkie ciało, był konstruktorem mostów samonośnych oraz pierwszych projektów maszyn latających. Wszystkie dziedziny jego zainteresowań znalazły oddźwięk w prezentowanych przedmiotach oraz eksponatach, które można było dotknąć i poznać.

W trakcie Atrakcji Naukowych Łużna 2017, odbył się również zlot motocyklowy. Uczestnicy zlotu udali się na Wzgórze Pustki, gdzie oddali hołd żołnierzom poległym w I wojnie światowej.

Na zakończenie imrprezy odbył się pokaz pirotechniczny, przygotowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Niedzielny wieczór wypełniły koncerty zespołów disco-polo.

reklama

reklama

 

Tomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Strona: www.halogorlice.info

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
  1. FARYS
  2. HELIOS
  3. KINO KOLORY

07.03 kino farys mini

05.26 kino kolory mini

reklama
reklama