reklama

Konstytucja 3 Maja tematem konkursu Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Już po raz 9-ty, uczniowie klas gimnazjalnych zmierzyli się z pytaniami Powiatowego Konkursu Historycznego pod nazwą "Konstytucja 3 Maja. Czasy stanisławowskie".

Konkurs od lat organizuje biuro poseł na sejm, Barbara Bartuś, we współpracy z Kuratorium Óswiaty w Krakowie oraz Miejskim Zespołem Szkół Nr 4 w Gorlicach.

Celem konkursu jest popularyzacja idei Konstytucji 3 Maja, czasów ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczniowie mają okazję sprawdzić swoje umiejętności chronologiczne, kartograficzne, ikonograficzne oraz znajomość pojęć i postaci z II połowy XVIII wieku.

W konkursie od lat biorą uczniowie trzech powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego oraz limanowskiego, zawsze też liczba ta przekracza 100 uczniów. Uczestnicy wyłaniani są na drodze szkolnych eliminacji, po czym trójka reprezentująca szkołę przybywa na finał do Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach. Konkurs ma charakter drużynowy, punkty są sumowane. 5 najlepszych drużyn ma gwarantowany wyjazd: I miejsce do Brukseli, od II do V miejsca- wycieczkę do Warszawy.

Po zakończeniu tegorocznych zmagań konkursowych, uczniowie wysłuchali wykładu Kajetana Rajskiego absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, autora licznych poblikacji o tematyce historycznej i chrześcijańskiej. Prelegent przybliżył uczniom gimnazjum historię polskiego państwa podziemnego w czasie okupacji i podziemia antykomnistycznego.

Konkurs stał na wysokim poziomie, a ostateczne po ocenieniu wszystkich prac ogłoszono werdykt:

I miejsce - Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Siedlcach
II miejsce - Gimnazjum Nr 2 w Nowym Sączu
III miejsce - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Korzennej
IV miejsce - Zespół Szkół im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Świniarsku
V miejsce - Zespół Szkół w Chełmcu

Organizatorzy konkursu co roku nagradzają specjalnym stypendium ucznia, który zdobył najwyższą ilość punktów. W tym roku 100% poprawnych odpowiedzi udzielił, Jan Niemiec z Gimnazjum im. Ks. abp. Leona Wałęgi w Moszczenicy.

Serdeczne gratulacje dla najlepszych historyków.

reklama
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego, Tarnów
reklama

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
  1. FARYS
  2. HELIOS
  3. KINO KOLORY

07.03 kino farys mini

05.26 kino kolory mini

reklama
reklama