reklama

Dym, ogień, wystrzały i samoloty nad Sękową Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Tradycyjnie, na przełomie kwietnia i maja, Sękowa gościła miłośników historii, fascynatów scen batalistycznych, którzy tłumnie od lat gromadzą się na tychże polach, by stać się świadkami wielkiej inscenizacji walk pomiędzy wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi w czasie I wojny światowej i słynnej Bitwy pod Gorlicami.

Organizatorem imprezy była Gmina Sękowa.

Inscenizatorzy po raz kolejny odtworzyli wydarzenia z minionego wieku. Dzisiejsza inscenizacja skoncentrowała się bezpośrednio na przełomowym dniu 5 maja 1915 roku, gdy zakończyła się ostatecznie batalia na tym odcinku wschodniego frontu.

Uroczystość rozpoczęła się kilka minut po godzinie 16, wtedy to nastąpiło powitanie gości honorowych oraz mieszkańców Sękowej, Gorlic i okolic.Następnie lektor w osobie Andrzeja Olejko, w pełen ekspresji sposób przybliżył okoliczności i przebieg bitwy, uzbrojenie, umundurowanie oraz odczucia walczących wtedy żołnierzy różnych narodowości: polskiej, austriackiej, rosyjskiej, węgierskiej, czeskiej i słowackiej.

Wybuchy artyleryjskie, strzały karabinów, odgłosy latających w powietrzu samolotów, kłęby dymu, płonące domostwa oraz niosący pomoc sanitariusze, wszystko to dokładnie oddawało tamte chwile grozy. Dodatkowym elementem czyniącym te sceny bardzo realistyczne była przejmująca muzyka, wytwarzająca właściwy nastrój bojowy.

reklama
reklama

Inscenizacja przyciągnęła na teren Sękowej rekordową ilość widzów. Niestety organizatorzy nie zadbali o to, by przyjąć większą ilość miłośników scen batalstycznych i zapewnić im miejsca widokowe. Wielu z nich musiało obejść się smakiem, ponieważ nie znaleźli wolnego miejsca, dającego im jakąkolwiek widoczność scen odgrywających się na polu walki.

 

Tomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Strona: www.halogorlice.info

Wszystkie oceny (0)

0 z 5 gwiazdek
Dodaj komentarz
 • Maverick

  Malkotenci nie potraficie nic tylko marudzić. Na takie rekonstrukcje przyjeżdżają ludzie z całego kraju i zostawiają u Was pieniądze ale Wy tego nie widzicie! Takie rekonstrukcje ściągają tłumy w całej Polsce i tam potrafią to docenić i wykorzystać. Potraficie tylko napisać "za nasze pieniądze". Ja mam natomiast inne pytanie: dlaczego nikt do tej pory nie wpadł na pomysł zrobienia maskotki-pamiątki związanej z tą imprezą????? W ubiegłym roku i w 2015 był Pan z Sanoka (!!!!!) który oferował pamiątkowy medal. W tym roku oscypki i inne jedzenie. Dlaczego nie ma figurki żołnierza z epoki I WŚ???????? Nie mówię o Wojaku Szwejku ale podobnym w mundurze CK. To przecież pamiątka z Sękowej i Gorlic dla takich turystów jak ja! Rozmawiałem z Panią w sklepiku na Rynku w Gorlicach - zobaczymy za rok czy będzie miała w ofercie coś takiego:). Uważam , że takie rekonstrukcje są potrzebne i osoby , które tylko kręcą nosem niech zobaczą ile jest takich imprez w Polsce i za granicą i jakie tłumy tam są a nie tylko narzekają. Za Wasze pieniądze również pijacy są wożeni do wytrzeźwiałek, nieroby "produkujący" dzieci dostają +500!!! Tego nie widzicie i nie komentujecie????

 • Jacek

  Bawią się za nasze Pieniądze.

 • xxx

  Kto zezwolił by stać na straży pożarnej może jakieś układy?

 • widz

  Kiedyś tam kogoś serio zabiją i będzie wypadek w pracy.

 • Jasiek

  Będziemy bardzo wdzięczni autorowi tekstu za oświecenie nas w jaki sposób można na terenie, który jest do dyspozycji "zapewnić miejsca widokowe" dla większej ilości widzów - najlepiej ze wskazaniem źródeł sfinansowania takiego przedsięwzięcia.

 • Centrum

  Na zawodziu to codziennie o coś walczą.

 • Psychiczny

  Zal patrzeć!

reklama
reklama
 1. KINO FARYS
 2. HELIOS
 3. KOLORY

05.24 farys

05.26 kino kolory mini

reklama
 1. NAJNOWSZE ARTYKUŁY
 2. SONDY

Wydarzenie roku 2015 w Gorlicach

Obchody 100. rocznicy Bitwy pod Gorlicami - 38.3%
Remont ul. Kołłątaja z umiejscowieniem przejścia dla pieszych na wysokości LO im. Kromera - 1%
Gala Boksu "South Batle" - 2.4%
Summer Beat Festival - 12.4%
Budowa Północnego Obejścia Gorlic - 10.5%
Festiwal im. Zygmunta Haupta - 1.9%
Festiwal im. Kromera w Bieczu - 1.9%
Otwarcie sklepu Kaufland w Gorlicach - 12%
Matka Boża Patronką Gorlic - 9.1%
Przywrócenie połączenia kolejowego do Gorlic-Zagórzan - 10.5%

Głosów ogółem: 209
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: styczeń 10, 2016
reklama