reklama

Zguby czekają na swoich właścicieli Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Niewielu mieszkańców wie o istnieniu gorlickiego „Biura Rzeczy Znalezionych”. A szkoda, bo można w nim nie tylko odzyskać swoje „zguby”, ale i przynieść rzeczy, które przez przypadek znaleźliśmy.


Co roku do Biura Rzeczy Znalezionych trafia kilka przedmiotów, które najczęściej są „dostarczane” przez policję, bo mieszkańcy Gorlickiego nierzadko nawet nie wiedzą, że mogą przynieść do starostwa znalezioną rzecz.

Obecnie „na stanie” biura są między innymi telefony komórkowe, klucze, rowery, pieniądze, walizki. Jest też broń pneumatyczna i kanister na paliwo.

Przechowujemy aktualnie 30 przedmiotów, ich listę można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Gorlicach – mówi Aleksander Żelazny, naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich, w strukturach którego funkcjonuje magazyn rzeczy znalezionych.

Poszukiwanie właścicieli rzeczy znalezionych prowadzone jest poprzez akcje informacyjno-ogłoszeniowe: tj. przez informacje we wspomnianym wcześnie BIP oraz na tablicy ogłoszeń starostwa. Depozyt, który nie zostanie przez osobę uprawnioną (właściciela) odebrany w ciągu roku, od dnia doręczenia jej wezwania do odbioru, a w przypadku niemożności wezwania - w ciągu dwóch lat, od dnia jej znalezienia, staje się własnością znalazcy. Jeśli znalazcą jest policja, to wtedy przechodzi na własność powiatu – wyjaśnia naczelnik.

Ważne jest również to, że Biuro Rzeczy Znalezionych ma prawo do odmowy przyjęcia przedmiotu, którego wartość szacunkowa jest mniejsza niż 100 zł.

To przepis, który wszedł w życie w 2015 roku. Ułatwia nam pracę, bo nie mamy już obowiązku przyjąć zardzewiałej siekiery, a mieliśmy taki przypadek kilka lat temu, kiedy obowiązywała wcześniejsza regulacja – mówi Aleksander Żelazny.

Jak odzyskać rzecz, jeśli przypuszczamy, że może być w Biurze Rzeczy Znalezionych? Wystarczy udowodnić, że faktycznie jesteśmy jej właścicielem.

Najlepiej przynieść dokumenty potwierdzające zakup, czy zawierające numery seryjne na przykład konkretnego telefonu, ale można też po prostu bardzo dokładnie opisać to, co zgubiliśmy, kładąc nacisk na cechy charakterystyczne – mówi naczelnik.

Pracownik odpowiedzialny za realizacje zadań związanych z depozytem rzeczy znalezionych każdorazowo stara się identyfikować potencjalnych poszkodowanych, którzy utracili swoje przedmioty, przede wszystkim dążąc do ich zwrotu właścicielom.

Kontakt z Biurem Rzeczy Znalezionych: Starostwo Powiatowe, ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice, tel. 018 354 87 53

Na zdjęciu Aleksander Żelazny, naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Gorlicach

reklama
reklama
Barbara Ćmiech

Dziennikarz Portalu halogorlice.info

e-mail: b.cmiech@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Komentarze   

0 # tomasz 2017-02-16 19:30
nie przyjmuja ponizej 100zl. a te klucze co macie to ile warte.......zgubilem szczescie nikt nie znalaz??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # xxx 2017-02-16 21:17
Taka zasadzka to nie dla mnie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # kopamatakawa 2017-02-17 07:31
Mało płacą urzędnikom w Starostwie. Takie stanowisko a na maszynkę do golenia nie ma :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
  1. FARYS
  2. HELIOS
  3. KINO KOLORY

07.03 kino farys mini

05.26 kino kolory mini

reklama
reklama