reklama

Ceny przesyłek w górę Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Od dwóch tygodni na poczcie obowiązuje nowy cennik, który wielu szokuje.

Wielu szuka alternatywy, a ci, którzy wysyłają listy i paczki tylko Pocztą Polską, muszą przygotować się na niemałe zaskoczenie.

Dlaczego wybieramy przesyłki pocztowe?

Wielu z przyzwyczajenia i dlatego, że nie widzi alternatywy: poczta jest wszędzie, dostarcza przesyłki na cały świat. Pojawiające się firmy konkurencyjne najczęściej działają w ograniczonym zakresie, a przesyłki kurierskie były zwykle znacznie droższe niż te pocztowe. Obecnie jednak ta ostatnia różnica niemal zupełnie się zatarła.

Z roku na rok, stopniowo odczuwamy wzrost cen przesyłek na Poczcie Polskiej.

Powróćmy na chwilę myślami do minionych świąt Bożego Narodzenia. Nawet ci, którzy nie wykorzystują na co dzień usług pocztowych kupują w tym czasie znaczki, wysyłają listy, wielu z nas przygotowuje okolicznościowe paczki świąteczne dla najbliższych w kraju i zagranicy. Poczta śle prezenty, życzenia, tradycyjny opłatek.


reklama
reklama


Czasem niestety wygląda to tak jak w przypadku dwójki starszych ludzi, których zdarzyło się nam spotkać w placówce pocztowej tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Przecież to tylko opłatek!

Kobieta z małą paczuszką, skrupulatnie zapakowaną i obwiązaną sznurkiem - i z uśmiechem poprosiła w okienku o przesyłkę zagraniczną. Po usłyszeniu kwoty nadania – niemal 80 zł! – świąteczna atmosfera zniknęła w mgnieniu oka, ustępując miejsca zwykłemu żalowi. Kobieta wskazała na wykaligrafowany adres paczki, która miała dotrzeć na święta do Jej najbliższych: „ale to nie tak daleko… to przecież prawie cena biletu do nich!”.

Scena, której świadkami było wiele osób stojących właśnie w kolejce była nie tyle niezręczna, co najzwyczajniej w świecie smutna. Starsza kobieta poprosiła do siebie męża, wspólnie zaczęli tłumaczyć pani w okienku zawartość paczki: „to tylko opłatek i mały upominek dla wnuków”, „sama zabawka tyle nie kosztowała, „gdybym wiedziała, że to tak drogie, nie obiecywałabym dziecku prezentu od Mikołaja”… Na poczcie nie ma jednak mowy o negocjacji ceny. Zakłopotana obsługująca cierpliwie tłumaczyła sposób przeliczania kwoty wysyłki. Po kilkukrotnym sprawdzeniu możliwości wysłania najtańszej, najwolniejszej i pozbawionej potwierdzenia paczki kwota kilkudziesięciu złotych została uiszczona. Zszokowane małżeństwo z rozczarowaniem na twarzy opuścili pocztę.
Wszyscy stojący dookoła zamilkli: zdawali sobie sprawę z tego, że wysoka cena wysyłka jest normą – niestety, często brak alternatywy.

Płać albo zapomnij o wysłaniu czegokolwiek.

Chociaż przesyłki zagraniczne od 1 lutego nie podrożały, to szok cenowy przeżywają Ci, którzy starają się nadać przesyłki krajowe. Zmiana ceny o 30 czy 70 groszy wywołuje komentarz, ale nie złość. Podwyżka niektórych typów wysyłek o ponad 5złotych sprawia jednak, że nadający poważnie zastanawia się, czy to jeszcze opłata za usługę czy już  zwykła kradzież.

Nic nie pomogą wyjaśnienia: że poczta się profesjonalizuje, że jakość (?) kosztuje, że innowacje są drogie (ale czy wszystkie konieczne?), a do tego… podrożały ceny biletów jednoprzejazdowych w Warszawie. Nie brakuje też porównania z cenami obwiązującymi „na zachodzie” – o podwyżkach realnych wynagrodzeń nikt nie próbuje się zająknąć, słyszymy jednak oczywiście przypomnienie kwoty średniego wynagrodzenia. Płaca najczęstsza nikogo nie obchodzi, a o waloryzacjach najłatwiej milczeć.

Szerokie wyjaśnienia nie pomagają też zracjonalizować tego, że obecnie bardziej opłaca się osobiście dostarczyć niektóre przesyłki autobusem (opłacając przejaz w dwie strony!!!) niż wysłać je za pośrednictwem poczty. Wzrost nawet o 30% powoduje, że historii podobnych do przedstawionej wcześniej, będziemy musieli spodziewać się coraz częściej.


Porównanie cen starych i nowych w serwisie BANKIER

Informacje za:
Komunikat prasowy Poczty Polskiej TU
Nowy cennik Poczty Polskiej TU

foto: materiały dla mediów - poczta-polska.plTomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Strona: www.halogorlice.info

Wszystkie oceny (0)

0 z 5 gwiazdek
Dodaj komentarz
 • oko10

  No! ktoś musi utrzymywać "dobrą zmianę misiewiczów". Trzeba jeszcze raz na nich zagłosować, chętnej ciemnej masy jak widać nie brakuje, sądząc po procentach wsparcia. Wszędzie są podwyżki, wiadomo na kogo i na co, a wsparcie się trzyma mocno. Ciemna masa jest niewzruszona!

 • smooth

  charytatywna praca? wolne żarty. 15zł za paczkę? 10 za zwykły polecony? absurd
  i jeszcze "a może potwierdzenie smsem?"

 • KapitanSz

  Taki to mamy monopol, jakby konkurencja nie musiała walczyć cenowo tylko mogła świadczyć po takich cenach usługi to by była 10 razy wyższa jakość usług, a tak to doprowadzili konkurencje na skraj bankructwa sami generując straty i oferując usługi po kosztach w przetargach, a teraz klientowi końcowemu podnoszą ceny... I to jest państwo i państwowa firma dla ludzi?

 • cup

  dobra zmiana...

 • kk

  o ile tylko mogę korzystam z paczkomatów. Nie muszę warować przy drzwiach i czekać na kuriera/listonosza. Akceptowalne warunki dostawy zapewniają też DHL. Reszta ? Słabawo

 • Marek

  A tak zapytam, to Poczta Polska ma prowadzić działalność charytatywną? Firmom kurierskim się nie opłaca a poczta ma dokładać do przesyłek? A z czego? Artykuł bez sensu.

 • Prekursorka

  Zaufanie do Poczty zerowe.. Listy z zagranicy nie dochodzą a oni opłaty podnoszą..

 • Prawnik

  Jak chcesz pracę na trenie Gorlic to możesz założyć sobie sklep lub firmę.

 • Jan

  To chyba strzał w kolano. Firmy kurierskie mają korzystniejsze oferty

reklama
reklama
 1. KINO KOLORY
 2. FARYS
 3. HELIOS

05.26 kino kolory mini

05.24 farys

reklama
 1. NAJNOWSZE ARTYKUŁY
 2. SONDY

Wydarzenie roku 2015 w Gorlicach

Obchody 100. rocznicy Bitwy pod Gorlicami - 38.3%
Remont ul. Kołłątaja z umiejscowieniem przejścia dla pieszych na wysokości LO im. Kromera - 1%
Gala Boksu "South Batle" - 2.4%
Summer Beat Festival - 12.4%
Budowa Północnego Obejścia Gorlic - 10.5%
Festiwal im. Zygmunta Haupta - 1.9%
Festiwal im. Kromera w Bieczu - 1.9%
Otwarcie sklepu Kaufland w Gorlicach - 12%
Matka Boża Patronką Gorlic - 9.1%
Przywrócenie połączenia kolejowego do Gorlic-Zagórzan - 10.5%

Głosów ogółem: 209
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: styczeń 10, 2016
reklama