reklama

Idziesz bez odblasku? Licz się z mandatem Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

W ubiegłym roku gorliccy policjanci odnotowali dziewięć tysięcy wykroczeń w ruchu drogowym, a blisko 1500 z nich zostało popełnionych przez pieszych.

 

Ponad 600 zakończyło się jedynie pouczeniami, a około 900 mieszkańców musiało zapłacić mandaty, między innymi za przechodzenie w miejscach niedozwolonych oraz brak odblasków – mówi starszy aspirant Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Mundurowi skierowali również blisko 20 wniosków do sądu o ukaranie tych pieszych, którzy nie zgodzili się na przyjęcie mandatu lub w sytuacjach, gdy policjant uznał, że wysokość mandatu, który może nałożyć za dane wykroczenie jest niewystarczająca.

Myślałem, że grzywna za brak odblasku występuje tylko w teorii… Niestety na własnej skórze przekonałem się, że policjanci egzekwują ten przepis – powiedział w rozmowie z nami pan Konrad, gorliczanin, który niedawno został „nagrodzony” mandatem podczas wieczornego spaceru obwodnicą.

Nasz rozmówca stwierdził, że dostał „najdroższy odblask w życiu”, bo kilka dni wcześniej kupił podobny córce… za niecałe dwa złote.

Oprócz pouczenia czy mandatu wręczamy „bezodblaskowym” mieszkańcom opaskę, dzięki której są widoczni po zmierzchu. To byłoby bez sensu karać, a potem pozwolić dalej pójść bez odblasku – wyjaśnia Szczepanek.

Mandat za brak elementów odblaskowych lub na przykład włączonej latarki, po zmierzchu i poza terenem zabudowanym, w którym nie ma chodnika, może wynieść maksymalnie 100 złotych, ale sąd może nałożyć karę do 5 tysięcy złotych.

Odblaski powinny być umieszczane w sposób widoczny – im niżej tym lepiej. Wystarczy opaska, bo przecież nikt nie wymaga od nas chodzenia w kamizelce odblaskowej – mówi rzecznik prasowy KPP w Gorlicach.

Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać zasady działania odblasków, ani przekonywać, że mogą uratować nam życie. Do wyobraźni najlepiej przemawiają policyjne statystyki.

Śmiertelne potrącenie pieszego z ubiegłego roku. Kryg, godzina 21, kierowca dostawczego samochodu nie zauważył idących obok siebie (i niewłaściwą stroną jezdni) pieszych i podczas wymijania z innym samochodem potrącił jednego z nich. Żaden nie miał odblasku – przypomina Grzegorz Szczepanek.

Aspirant zachęca również do tego, aby odblaski mieć zawsze przy sobie – bez znaczenia, czy poruszamy się w terenie niezabudowanym czy jesteśmy w centrum miasta.

Sytuacje z naszego powiatu pokazują, że również przechodząc przez drogę w miejscu oświetlonym latarniami, a więc „niby” bezpiecznym, możemy zostać niezauważeni. Mam na myśli zdarzenie z Gorlic sprzed dwóch lat, gdy kierowca jadący w korku potrącił przechodzące przez pasy małżeństwo. Mężczyzna tłumaczył się potem, że po porostu nie zauważył wchodzących na jezdnię ludzi – mówi.

Na uwadze powinniśmy mieć przede wszystkim swoje bezpieczeństwo, ale również kierowców, bo kto chciałby mieć na sumieniu życie człowieka, którego po prostu nie zauważył…

Zdjęcie: KPP w Gorlicach

Wszystkie oceny (0)

0 z 5 gwiazdek
Dodaj komentarz
 • robol

  Dobra Zmiana nadchodzi.
  Od stycznia policjanci dostaną wynagrodzenia większe o 253 zł – to najwyższa podwyżka od lat.
  I muszą być efekty ich pracy mandaty,mandaty i jeszcze raz mandaty.
  Bo żeby komuś dać trzeba komuś wziąść.

 • Elementy odblaskowe uznaję za dobrodziejstwo. Już kilka razy podczas złej widoczności udało mi się odpowiednio wcześnie zauważyć pieszego i go ominąć.
  Samoświadomość własnego bezpieczeństwa powinna nas determinować do zakładania elementów odblaskowych w przypadku poruszania się na poboczach jezdni.
  Oczywiście pada pytanie, czy karanie mandatami podnosi tą samoświadomość?;)

 • Małgorzata

  Artykuł powinien być skierowany zwłaszcza do osób starszych, które chodzą ubrane w ciemne kurtki, płaszcze itd ich po prostu nie widać wieczorem i nocą. A jak ktoś nie jest kierowcą to nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

 • booster

  Według mnie nie zależnie od tego czy to teren zabudowany, nie zabudowany czy centrum miasta warto mieć na sobie opaski lub inne elementy odblaskowe. Życie jest warte więcej niż 2 zł...

 • ala

  W końcu ktoś się zabrał za pieszych piratów drogowych a nie tylko tych za kierownicą! Mam nadzieję,że na Gorlicach się nie skończy bo przez takie wiochy jak Bugaj,Rożnowice,Racławice,Binarowa to strach jechać wieczorem-tyle zjaw wyłania się w ostatniej chwili.

 • JR

  Oczywiście, że odblaski są potrzebne. Ale umówmy się, karanie ludzi idących z Galerii Parkowej w stronę Statoila, gdzie od znaku "koniec terenu zabudowanego" jest jakieś 50 m, a latarnia obok latarni stoi, to już jest polowanie na mandaty. A po tym artykule widzę, że nie tylko ja miałem wątpliwą "przyjemność" w tamtym miejscu :P Policja wie jak poprawić sobie statystyki :D

 • Lekarz

  Gorlice jest za małym miasteczkiem by się wzajemnie tępić, bo mandaty można dać dosłownie prawie za wszystko.

 • Prawnik

  Wystarczy skończyć 70 lat by czuć się bezkarnie i być traktowanym jak niemowlak.

 • Bolek

  jakie to miasto co nie ma chodników i oświetlenia, gdzie my żyjemy w średniowieczu?

 • Radca Prawny.

  Mandat należy się też tym co nie budują chodników.

Pokaż więcej
reklama
 1. NAJNOWSZE ARTYKUŁY
 2. SONDY

Wydarzenie roku 2015 w Gorlicach

Obchody 100. rocznicy Bitwy pod Gorlicami - 38.3%
Remont ul. Kołłątaja z umiejscowieniem przejścia dla pieszych na wysokości LO im. Kromera - 1%
Gala Boksu "South Batle" - 2.4%
Summer Beat Festival - 12.4%
Budowa Północnego Obejścia Gorlic - 10.5%
Festiwal im. Zygmunta Haupta - 1.9%
Festiwal im. Kromera w Bieczu - 1.9%
Otwarcie sklepu Kaufland w Gorlicach - 12%
Matka Boża Patronką Gorlic - 9.1%
Przywrócenie połączenia kolejowego do Gorlic-Zagórzan - 10.5%

Głosów ogółem: 209
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: styczeń 10, 2016
reklama