Volpex, Gorlice ul. Biecka 39
reklama

Idziesz bez odblasku? Licz się z mandatem Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

W ubiegłym roku gorliccy policjanci odnotowali dziewięć tysięcy wykroczeń w ruchu drogowym, a blisko 1500 z nich zostało popełnionych przez pieszych.

 

Ponad 600 zakończyło się jedynie pouczeniami, a około 900 mieszkańców musiało zapłacić mandaty, między innymi za przechodzenie w miejscach niedozwolonych oraz brak odblasków – mówi starszy aspirant Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Mundurowi skierowali również blisko 20 wniosków do sądu o ukaranie tych pieszych, którzy nie zgodzili się na przyjęcie mandatu lub w sytuacjach, gdy policjant uznał, że wysokość mandatu, który może nałożyć za dane wykroczenie jest niewystarczająca.

Myślałem, że grzywna za brak odblasku występuje tylko w teorii… Niestety na własnej skórze przekonałem się, że policjanci egzekwują ten przepis – powiedział w rozmowie z nami pan Konrad, gorliczanin, który niedawno został „nagrodzony” mandatem podczas wieczornego spaceru obwodnicą.

Nasz rozmówca stwierdził, że dostał „najdroższy odblask w życiu”, bo kilka dni wcześniej kupił podobny córce… za niecałe dwa złote.

Oprócz pouczenia czy mandatu wręczamy „bezodblaskowym” mieszkańcom opaskę, dzięki której są widoczni po zmierzchu. To byłoby bez sensu karać, a potem pozwolić dalej pójść bez odblasku – wyjaśnia Szczepanek.

Mandat za brak elementów odblaskowych lub na przykład włączonej latarki, po zmierzchu i poza terenem zabudowanym, w którym nie ma chodnika, może wynieść maksymalnie 100 złotych, ale sąd może nałożyć karę do 5 tysięcy złotych.

Odblaski powinny być umieszczane w sposób widoczny – im niżej tym lepiej. Wystarczy opaska, bo przecież nikt nie wymaga od nas chodzenia w kamizelce odblaskowej – mówi rzecznik prasowy KPP w Gorlicach.

Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać zasady działania odblasków, ani przekonywać, że mogą uratować nam życie. Do wyobraźni najlepiej przemawiają policyjne statystyki.

Śmiertelne potrącenie pieszego z ubiegłego roku. Kryg, godzina 21, kierowca dostawczego samochodu nie zauważył idących obok siebie (i niewłaściwą stroną jezdni) pieszych i podczas wymijania z innym samochodem potrącił jednego z nich. Żaden nie miał odblasku – przypomina Grzegorz Szczepanek.

Aspirant zachęca również do tego, aby odblaski mieć zawsze przy sobie – bez znaczenia, czy poruszamy się w terenie niezabudowanym czy jesteśmy w centrum miasta.

Sytuacje z naszego powiatu pokazują, że również przechodząc przez drogę w miejscu oświetlonym latarniami, a więc „niby” bezpiecznym, możemy zostać niezauważeni. Mam na myśli zdarzenie z Gorlic sprzed dwóch lat, gdy kierowca jadący w korku potrącił przechodzące przez pasy małżeństwo. Mężczyzna tłumaczył się potem, że po porostu nie zauważył wchodzących na jezdnię ludzi – mówi.

Na uwadze powinniśmy mieć przede wszystkim swoje bezpieczeństwo, ale również kierowców, bo kto chciałby mieć na sumieniu życie człowieka, którego po prostu nie zauważył…

Zdjęcie: KPP w Gorlicach

Wszystkie oceny (0)

0 z 5 gwiazdek
Dodaj komentarz
 • robol

  Dobra Zmiana nadchodzi.
  Od stycznia policjanci dostaną wynagrodzenia większe o 253 zł – to najwyższa podwyżka od lat.
  I muszą być efekty ich pracy mandaty,mandaty i jeszcze raz mandaty.
  Bo żeby komuś dać trzeba komuś wziąść.

 • Elementy odblaskowe uznaję za dobrodziejstwo. Już kilka razy podczas złej widoczności udało mi się odpowiednio wcześnie zauważyć pieszego i go ominąć.
  Samoświadomość własnego bezpieczeństwa powinna nas determinować do zakładania elementów odblaskowych w przypadku poruszania się na poboczach jezdni.
  Oczywiście pada pytanie, czy karanie mandatami podnosi tą samoświadomość?;)

 • Małgorzata

  Artykuł powinien być skierowany zwłaszcza do osób starszych, które chodzą ubrane w ciemne kurtki, płaszcze itd ich po prostu nie widać wieczorem i nocą. A jak ktoś nie jest kierowcą to nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

 • booster

  Według mnie nie zależnie od tego czy to teren zabudowany, nie zabudowany czy centrum miasta warto mieć na sobie opaski lub inne elementy odblaskowe. Życie jest warte więcej niż 2 zł...

 • ala

  W końcu ktoś się zabrał za pieszych piratów drogowych a nie tylko tych za kierownicą! Mam nadzieję,że na Gorlicach się nie skończy bo przez takie wiochy jak Bugaj,Rożnowice,Racławice,Binarowa to strach jechać wieczorem-tyle zjaw wyłania się w ostatniej chwili.

 • JR

  Oczywiście, że odblaski są potrzebne. Ale umówmy się, karanie ludzi idących z Galerii Parkowej w stronę Statoila, gdzie od znaku "koniec terenu zabudowanego" jest jakieś 50 m, a latarnia obok latarni stoi, to już jest polowanie na mandaty. A po tym artykule widzę, że nie tylko ja miałem wątpliwą "przyjemność" w tamtym miejscu :P Policja wie jak poprawić sobie statystyki :D

 • Lekarz

  Gorlice jest za małym miasteczkiem by się wzajemnie tępić, bo mandaty można dać dosłownie prawie za wszystko.

 • Prawnik

  Wystarczy skończyć 70 lat by czuć się bezkarnie i być traktowanym jak niemowlak.

 • Bolek

  jakie to miasto co nie ma chodników i oświetlenia, gdzie my żyjemy w średniowieczu?

 • Radca Prawny.

  Mandat należy się też tym co nie budują chodników.

Pokaż więcej
reklama
reklama
 1. KINO KOLORY
 2. FARYS
 3. HELIOS

05.26 kino kolory mini

05.24 farys

reklama
 1. NAJNOWSZE ARTYKUŁY
 2. SONDY

Wydarzenie roku 2015 w Gorlicach

Obchody 100. rocznicy Bitwy pod Gorlicami - 38.3%
Remont ul. Kołłątaja z umiejscowieniem przejścia dla pieszych na wysokości LO im. Kromera - 1%
Gala Boksu "South Batle" - 2.4%
Summer Beat Festival - 12.4%
Budowa Północnego Obejścia Gorlic - 10.5%
Festiwal im. Zygmunta Haupta - 1.9%
Festiwal im. Kromera w Bieczu - 1.9%
Otwarcie sklepu Kaufland w Gorlicach - 12%
Matka Boża Patronką Gorlic - 9.1%
Przywrócenie połączenia kolejowego do Gorlic-Zagórzan - 10.5%

Głosów ogółem: 209
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: styczeń 10, 2016
reklama