reklama

Ranking Perspektyw i wyścig o palmę pierwszeństwa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Właśnie ukazał się najnowszy ranking magazyny "Perspektywy", w którym porównywano licea ogólnokształcące w Polsce.

"Naszych" brak w pierwszej, drugiej... a nawet trzeciej setce. Jedyne liceum z Gorlic, które dostało się na listę, uzyskało wynik dużo gorszy niż rok i dwa lata wcześniej.

reklama
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego, Tarnów
reklama

Licea ogólnokształcące były oceniane za pomocą trzech kryteriów:

- sukcesy szkoły w olimpiadach,

- wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych,

- wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych, oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2017 r. zdawało minimum 12 maturzystów, wyniki średnie z j. polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej w liceach. W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.


Sukcesy w olimpiadach - 30% oceny końcowej szkoły

W rankingu zostały uwzględnione wyniki 52 ogólnopolskich olimpiad, które zwalniały z egzaminu maturalnego, egzaminu zawodowego lub były finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2016/2017, oraz 13 Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych, w których nasz kraj był reprezentowany przez uczniów szkół ponadgimnazjlanych.

Matura z przedmiotów obowiązkowych - 25% ocen końcowej szkoły

Kryterium to uwzględnia wyniki egzaminów pisemnych ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych. Na potrzeby tego kryterium została wyliczona wartość średnia ogólnopolska z poszczególnych przedmiotów dla liceów ogólnokształcących. Wynik średni procentowy z danego przedmiotu każdej ze szkół został odniesiony do wartości średniej ogólnopolskiej. Wskaźnik maturalny został osiągnięty jako suma trzech wartości względnych: dla języka polskiego, matematyki i języków obcych.

Matura z przedmiotów dodatkowych - 45% oceny końcowej szkoły

Kryterium to uwzględnia wyniki egzaminów ze wszystkich przedmiotów dodatkowych. Uzyskane wskaźniki z poszczególnych przedmiotów mnożone są przez liczbę uczniów, którzy zdawali dany przedmiot, dając wskaźnik pośredni dla przedmiotu. Współczynnik rankingowy z przedmiotów dodatkowych obliczany jest jako suma wskaźników pośrednich dla przedmiotów podzielona przez liczbę wszystkich maturzystów.

Szczegółowe informacje na temat sposobu obliczania końcowego wyniku sprawdzicie TUTAJ

Kto okazał się najlepszy?


reklama
reklama

 


Na ostatecznej liście rankingowej znalazło się 499 najlepszych w Polsce szkół. Na pierwszym miejscu: XIII LO ze Szczecina, które nie oddaje palmy pierwszeństwa już trzeci rok z rzędu.

W tym roku zwyciężyli, uzyskując wyniki wskaźnikowe na poziomie:

- 100% z olimpiad,
- 96,77% z obowiązkowych przedmiotów na maturze,
- 86,79% z przedmiotów dodatkowych na maturze.

Aby znaleźć się w pierwszej dwudziestce nie trzeba było jednak uzyskiwać tak wysokich wyników - XIII LO ze Szczecina jest tu bowiem ewenementem na skalę ogólnopolską. W pierwszej dwudziestce odnajdujemy np. I LO ze Swarzędza, gdzie wskaźnik w zakresie olimpiad wyniósł 0%, ale uczniowie uzyskali doskonałe wyniki zarówno w zakresie obowiązkowych jak i dodatkowych przedmiotów maturalnych.

Kto najlepszy z naszego powiatu?

Jedyna szkoła z Gorlic, która znalazła się w zestawieniu TOP500 to I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach. Zajęła 428 miejsce z końcowym wynikiem na poziomie 40,62 (rok temu miejsce 324, dwa lata temu miejsce 281, wcześniej miejsce poza pierwszą pięćsetką). Wyniki uczniów:

- 0,16% z olimpiad
- 75,53% z obowiązkowych przedmiotów na maturze
- 42,10% z przedmiotów dodatkowych na maturze.

Pełna lista 500 najlepszych w Polsce liceów TUTAJ.

Warto jednak uzupełnić tę informację o dane Rankingu Wojewódzkiego, gdzie odnajdujemy także LO im. St. Wyspiańskiego z Biecza (47 miejsce w województwie, wynik 37,86) oraz II LO z Gorlic (59 miejsce w województwie z wynikiem 34,95).

Technika coraz wyżej

Odpowiednia wersja rankingu przygotowana dla techników uwzględnia nieco inne kryteria (ranking poszerzony o wynik z egzaminu zawodowego).

We wcześniejszych rankingach poza miejscami 1-300, tym razem na miejscu 222 - Technikum w ZSO z Bobowej.

W puli 300 najlepszych techników odnajdujemy Technikum nr 3 w ZSE im. Jana Pawła II w Gorlicach, które z roku na rok pnie się w górę, uzyskując w tym roku 244 miejsce (w roku 2017 miejsce 256, wcześniej poza pierwszą najlepszą 300).

Gratulujemy dotychczasowych sukcesów i życzymy coraz lepszych wyników w kolejnych edycjach rankingu.


 

reklama

reklama

reklama 

Monika Kulka-Smołkowicz

Redaktor Portalu halogorlice.info

e-mail: monika.kulka@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Komentarze   

+1 # Aryskafander 2018-01-11 21:34
Rozpacz...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # google 2018-01-14 07:45
Kromer tylko na lekcjach prywatnych leci
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
  1. FARYS
  2. HELIOS
  3. KINO KOLORY

07.03 kino farys mini

05.26 kino kolory mini

reklama
reklama