reklama

Królewski orszak przemierzył miasto

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dziś, 6 stycznia, ulicami Gorlic, przeszedł Orszak Trzech Króli. Nasze miasto przeżywa to, niezwykle barwne, wydarzenie po raz piąty.

Tradycja organizowania żywych jasełek na ulicach miast gości już w Polsce od 10 lat.

 

Sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, co sprawiło, że gorliczanie tłumnie włączyli się w przebieg uroczystości i sformowali długi orszak, którym przemieszczali się ulicami miasta.


reklama
reklama

Tegoroczny Orszak Trzech Króli rozpoczęła o godz. 11.30 tradycyjnie Msza Święta w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, po czym gorlicki Rynek wypełnił się uczestnikami żywych jasełek. Wzięły w nich udział przebrane za aniołki i pastuszków najmłodsi mieszkańcy miasta, dzieci i młodzież. Dołączyli ich rodzice, dziadkowie również z uśmiechem na ustach. Orszak nie przemieszczał się w ciszy, w trakcie przemarszu odgrywano sceny biblijne, przypominające okoliczności Narodzenia Pańskiego.


reklama
reklama

Piąty Orszak Trzech Króli przemierzał w gorlickie ulice 3 Maja, Słowackiego, Krasińskiego, Legionów i Mickiewicza, kończąc swój pochód na rynku miasta, gdzie miało miejsce wspólne radosne kolędowanie i błogosławieństwo ks. proboszcza Stanisława Ruszela.

W tym roku w role Maryi i Józefa wcielili się Jagoda Myśliwy i Tobiasz Wal. Orszak uświetnili swoją obecnością rycerze, husaria ze stadniny koni w Gładyszowie a także Bractwo Kurkowe. Swoim śpiewem kolend umilały dzieci ze scholi przy Bazylice Mniejszej w Gorlicach.


reklama

Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, które obchodzone było wcześniej niż samo Boże Narodzenie. Upamiętnia przybycie do nowo narodzonego Jezusa gości z Dalekiego Wschodu, trzech mędrców, pogan w różnym wieku, różnej nacji. Nie znamy ich prawdziwych imion, dopiero w III wieku zaczęto używać nazwy Królowie ze Wschodu, a około 520 roku na mozaice kościoła San Apollinare Nuovo w Rawennie pojawiły się po raz pierwszy imiona Kacper, Melchior i Baltazar. Kacper miał ofiarować Jezusowi kadzidło-symbol boskości, Melchior złoto-symbol władzy królewskiej, z kolei Baltazar mirrę zapowiadającą męczeńską śmierć Chrystusa.

Wkrótce filmik z orszaku.


reklama

reklamaTomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Strona: www.halogorlice.info

Komentarze   

+1 # Apacz 2018-01-06 17:10
Sami swoi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Marek 2018-01-06 19:29
Za komuny Święto Trzech Króli było zniesione, potem prezydent RP je przywrócił, a Ryszard Petru dodał jeszcze trzech dodatkowych monarchów i wyszło mu święto sześciu króli... tak czy owak ważne, że ludziom chce się organizować orszak, obchody, przyprowadzać zwierzęta i trochę mniej się spieszyć :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
  1. FARYS
  2. HELIOS
  3. KINO KOLORY

07.03 kino farys mini

05.26 kino kolory mini

reklama
reklama