Blachy Kuryło Ropica Polska
reklama

60-lecie Koła Polskiego Związku Niewidomych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niewidomi i słabowidzący spotkali się z okazji obchodów 60-lecia Koła Polskiego Związku Niewidomych w Gorlicach.

Problem zdrowotny nie ogranicza ich jednak - starają się czerpać z życia co najlepsze.

reklama
reklama

Kilkadziesiąt osób przybyło na uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia Koła Polskiego Związku Niewidomych w Gorlicach. Wśród gości byli m.in. senator RP Stanisław Kogut, wicewojewoda małopolski Józef Gawron i starosta Karol Górski. Spotkanie prowadzili: najstarsza stażem działaczka i prezeska koła Teresa Augustyn i obecny prezes Jan Gala.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się mszą św. w bazylice mniejszej pw. NNMP w Gorlicach, a okolicznościowe spotkanie odbyło się w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach.
Historię PZN i gorlickiego koła przyblizyła Teresa Augustyn.

Dawniej i dziś

W 1951 roku została powołana jedyna w Polsce Ludowej organizacja społeczna zrzeszająca osoby z dysfunkcją narządu wzroku, którą był Polski Związek Niewidomych. W Gorlicach oddział tego stowarzyszenia powstał 6 lat później, czyli w 1957 roku. Początkowo zgrupowanie liczyło 500 członków, w tym 30 dzieci. Obecnie jest to 160 członków, w tym 11 dzieci. Losy koła toczyły się różnie. Jednym z istotnych problemów był brak odpowiedniego lokalu dla potrzeb koła.
- Po 35 latach starań w końcu dzięki obecnemu staroście i burmistrzowi Gorlic mamy wygodne i ciepłe lokum przy ul. Bieckiej 9 za co serdecznie dziękujemy – mówiła Teresa Augustyn. Przekazała także podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji jubileuszowego spotkania.


reklama
Top Meble- Gorlice, ul. Michalusa 1
reklama

Nagrody, odznaczenia, życzenia

Podczas uroczystości wicewojewoda Józef Gawron wręczył przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczenia państwowe. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała Teresa Augustyn. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Krystyna Janik, Jan Gala i Jan Rząca.

Ponadto przyznane zostały Odznaczenia Honorowe PZN oraz Odznaczenie Przyjaciel Niewidomego. Uhonorowane osoby nie kryły wzruszenia.
Z życzeniami i podziękowaniami za dotychczasową pracę na rzecz osób niewidomych i niedowidzących pospieszył m.in. starosta Karol Górski.


reklama

reklama


źródło: powiatgorlicki

Monika Kulka-Smołkowicz

Redaktor Portalu halogorlice.info

e-mail: monika.kulka@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
  1. KINO KOLORY
  2. FARYS
  3. HELIOS

05.26 kino kolory mini

07.03 kino farys mini

reklama
reklama