reklama

60-lecie Koła Polskiego Związku Niewidomych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niewidomi i słabowidzący spotkali się z okazji obchodów 60-lecia Koła Polskiego Związku Niewidomych w Gorlicach.

Problem zdrowotny nie ogranicza ich jednak - starają się czerpać z życia co najlepsze.

reklama
reklama

Kilkadziesiąt osób przybyło na uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia Koła Polskiego Związku Niewidomych w Gorlicach. Wśród gości byli m.in. senator RP Stanisław Kogut, wicewojewoda małopolski Józef Gawron i starosta Karol Górski. Spotkanie prowadzili: najstarsza stażem działaczka i prezeska koła Teresa Augustyn i obecny prezes Jan Gala.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się mszą św. w bazylice mniejszej pw. NNMP w Gorlicach, a okolicznościowe spotkanie odbyło się w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach.
Historię PZN i gorlickiego koła przyblizyła Teresa Augustyn.

Dawniej i dziś

W 1951 roku została powołana jedyna w Polsce Ludowej organizacja społeczna zrzeszająca osoby z dysfunkcją narządu wzroku, którą był Polski Związek Niewidomych. W Gorlicach oddział tego stowarzyszenia powstał 6 lat później, czyli w 1957 roku. Początkowo zgrupowanie liczyło 500 członków, w tym 30 dzieci. Obecnie jest to 160 członków, w tym 11 dzieci. Losy koła toczyły się różnie. Jednym z istotnych problemów był brak odpowiedniego lokalu dla potrzeb koła.
- Po 35 latach starań w końcu dzięki obecnemu staroście i burmistrzowi Gorlic mamy wygodne i ciepłe lokum przy ul. Bieckiej 9 za co serdecznie dziękujemy – mówiła Teresa Augustyn. Przekazała także podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji jubileuszowego spotkania.


reklama
reklama

Nagrody, odznaczenia, życzenia

Podczas uroczystości wicewojewoda Józef Gawron wręczył przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczenia państwowe. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała Teresa Augustyn. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Krystyna Janik, Jan Gala i Jan Rząca.

Ponadto przyznane zostały Odznaczenia Honorowe PZN oraz Odznaczenie Przyjaciel Niewidomego. Uhonorowane osoby nie kryły wzruszenia.
Z życzeniami i podziękowaniami za dotychczasową pracę na rzecz osób niewidomych i niedowidzących pospieszył m.in. starosta Karol Górski.


reklama

reklama


źródło: powiatgorlicki

Monika Kulka-Smołkowicz

Redaktor Portalu halogorlice.info

e-mail: monika.kulka@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
  1. FARYS
  2. HELIOS
  3. KINO KOLORY

07.03 kino farys mini

05.26 kino kolory mini

reklama
reklama