reklama

Pojedziesz na pamięć, możesz się nieźle zdziwić

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Ileż to razy poruszaliśmy temat skrzyżowania na gorlickim Zawodziu. Okazuje się, że wątek ten jest niewyczerpany, a i okoliczności, z którymi mamy do czynienia w tym miejscu, nie dają zapomnieć o tym newralgicznym punkcie.

Są zmiany i każdy kierujący powinien zwrócić na nie uwagę. Do rzeczy.

 

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, na przełomie sierpnia i września, została wykonana ekspertyza, mająca określić poprawki w działaniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Parkowej, Kościuszki, Sienkiewicza i Mickiewicza i wpłynąć na jego przepustowość. Komisja, powołana na tę okoliczność, zauważyła, że w tym miejscu tworzą się korki. Cóż, mając na uwadze, że kierujący zmagają się z nimi już od lat, w myśl przysłowia, lepiej późno niż później, należy przyjąć to za dobrą monetę.


reklama
reklama

W toku analiz i badań stwierdzono, że należy zmienić organizację sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu. Korekta algorytmu została przeprowadzona we wrześniu i dotyczy ona kilku przypadków jego działania:

1. Jadąc od ul. Mickiewicza, kierujący mogą spodziewać się zapalenia światła zielonego, jednocześnie dla obu pasów ruchu, najpierw zielone pokazuje się dla pasa środkowego, potem po kilku sekundach zapala się zielone dla pasa prawego (wcześniej zielone zapalało się jedno po drugim, pierwsze dla pasa prawego, i po nim dla pasa środkowego).

2. Jadąc od ul. Kościuszki, zielone światło dla skręcających w lewo (w ulicę Mickiewicza) nie zapala się jednocześnie wraz ze światłem dla jadących prawym pasem (wcześniej oba sygnalizatory zielone zapalały się równocześnie). Wiele osób sugeruje się zapaleniem „zielonego” dla pasa obok i rusza, mając czerwone światło.

3. Jadąc od ulicy Parkowej, sygnalizator dla skręcających w lewo został pozbawiony strzałki kierunkowej, oznacza to, że kierujący chcący skręcić w lewo, zgodnie z przepisami ruchu drogowego, są zobowiązani ustąpić pierwszeństwo przejazdu pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka oraz pieszym za skrzyżowaniem, którzy na przejściu mają zielone światło. Wcześniej obowiązywała strzałka kierunkowa, która zapewniała kierującym pierwszeństwo bezkolizyjne.

Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, od momentu zmian, na tym gorlickim skrzyżowaniu, wzrosła ilość kolizji, spowodowana brakiem zachowania szczególnej ostrożności przede wszystkim gorlickich kierowców. Można to tłumaczyć przysłowiową „jazdą na pamięć”. Kierujący nie stosują się do zmian wprowadzonych na tym skrzyżowaniu.

W pierwszym wymienionym powyżej przypadku, często zdarza się, że „sprytni”, chcący ominąć skręcających w lewo z ulicy Mickiewicza, spotykają się z tymi, dla których włącza się zielone światło z prawej strony.


reklama
reklama

Podobnie rzecz się ma w przypadku trzecim, gdy kierujący jadą na pamięć, skręcając w lewo z ulicy Parkowej w Sienkiewicza. Kierujący pamiętając, że na sygnalizatorze ma zieloną strzałkę kierunkową, jest błędnie przekonany, że żaden pojazd nie nadjedzie z naprzeciwka. W tym przypadku często powstają bardzo niebezpieczne sytuacje, ponieważ od ul. Kościuszki kierowcy, w tym samym czasie, też mają zielone światło i zgodnie z przepisami jadą na wprost.

Na podstawie obserwacji zauważyliśmy też, że praca sygnalizacji świetlnej, podzielona jest na cykle, i tak inaczej światła pracują rano, inaczej w południe, a jeszcze inaczej wieczorem i w nocy, co dodatkowo sprzyja sytuacjom niepewnego zachowania się kierowców na tym skrzyżowaniu.

Nie zmienia się jedno, kierowcy powinni przestrzegać przepisów drogowych, obserwować znaki oraz sygnalizację świetlną. Nie można nigdy jeździć na pamięć. Trzeba pamiętać, że każde skrzyżowanie jest miejscem, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Wydaje nam się jednak, że przed dokonaniem zmian, zarządca drogi powinien ustawić znak informujący o zmianie organizacji ruchu. Znaku nie było, stąd brak wzmożonej ostrożności kierujących.


reklama

reklama


 

Tomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Strona: www.halogorlice.info

Komentarze   

+13 # Made in Kobylanka 2017-10-09 19:06
A kiedy komisja stwierdzi, że mozna by było wybudować rondo i to najlepiej kosztem zieleńca koło statoia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # made in siołkowa 2017-10-09 22:57
Jak wybudują rondo to zacznie się kolejny problem gorlicki z przejściami dla pieszych i umiejętnością jazdy po rondzie... :sigh:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # adam1 2017-10-10 02:00
Rondo nic nie pomoże tylko zwiększy możliwośc tworzenia się korków. Pod drukarnią mamy rondo i co z tego. Korki jak były tak są. Moim zdaniem przepustowość tego skrzyżowania można zwiększyć budująć niezależny prawoskręt z ul . Sienkiewicza w ul. Parkowa właśnie na tym zieleńcu. Można pomysleć również o zwiększeniu powierzchni skrzyżowania i utworzeniu dodatkowych pasów ruchu kosztem bardzo szerokich w tym miejscu chodników.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+22 # Konrad :+ 2017-10-09 19:13
Najlepiej by bylo jak by zrobili zegary takie jak w nowym saczu kazdy by wiedzial kiedy jechac a kiedy hamowac :-* :-) ;-) :-| 8)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+11 # KF 2017-10-09 20:03
Mądry artykuł i potrzebny!!Brak info i zmianach i jazda na pamiec tragedia...I te rozne cykle rózna pora kiedys az stalismy chwile to obserwujac myslac ze to tylko testy a nie zmiany dostosowane do roznych pór dnia!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Schinna 2017-10-09 22:13
Rondo dwupasmowe i po sprawie w wiekszych miastach potrafia rozladowac takim sposobem ruch i droga idzie płynie druga sprawa o kierowcach gorlickich Jadą takie Janusze i zapala sie swiatło zielone i zamiast ruszyc płynie ze skrzyżowania to szukają biega i wykonują cala procedure startu co ! i okazuje sie ze moze przejechac płynie 10 osob a robi sie z tego 5 :sad:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Mateusz 2017-10-09 22:14
A kto wpadł na tak genialny pomysł że światło zielone pali się zarówno dla osób jadących od centrum w stronę Sącza i dla tych co skręcają od sokoła w stronę sącza ? Kiedyś przynajmniej 2 samochody przejechały a w tym momencie jadąc od sokoła trzeba puścić tych co jadą od centrum w sienkiewicza i tych co jadą od centrum w stronę Sącza, efekt jest taki że w godzinach szczytu trzeba czekać wieki żeby skręcić w lewo. Totalny bezsens, tylko czekać na kolizje
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # gorzej być nie mogło 2017-10-09 22:42
Że co?! A co to ma niby być za "poprawa?" Czy osoba odpowiedzialna za to, czy też osoby tak w ogóle wiedzą co zrobili? Według mnie jeszcze bardziej pogorszyli sprawę! Co to ma niby być?! :-x :lol: śmiech na sali hahahha
Zwłaszcza punkt nr 3 i 1. Aha i przestać zwalać winę na kierowców! Trudno się mówi, dochodzi do kolizji! Ale w ogóle kto wpadł na tak poroniony pomysł z tymi zmianami i szczerze bez sensownymi! Nadal widać nikt nie potrafi używać mózgownicy! Może wypadałoby zapytać kierowców co chcieli by zmienić, a nie tak na własną rękę, bo uważam, że właśnie nikt nie zrobił np. sondy wśród kierowców, jakie mają pomysły na to ferelne skrzyżowanie, na sygnalizacje świetlną. Ale i tak wg mnie to RONDO tam aż się prosi!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # dorota 2017-10-09 23:48
takie mądre zmiany, że przejeżdżają na jednej zmianie świateł max dwa samochody
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # the best 2017-10-10 09:09
jak ktos wie jak sie ustawic to dobrze, ale jak trzeba jechac z mickiewicza na wprost to jest tragedia - wszyscy albo łamią przepisy albo stoją w korku, uczciwie i wkurzając innych kierowców; lewoskręt jest tam nieporozumieniem; powinno byc tak jak NORMALNIE: z mickiewicza pas prawy do jazdy na wprost i w prawo, z pasa lewego tylko lewoskręt i problem znika. podobno byli jedna geniusze z krakowa i stwierdzili, ze to niemozliwe, i tak oto dwa auta skręcające w lewo zapychają skrzyżowanie, a reszta albo ich omija narażając się na zderzenie, albo czeka - zgodnie z prawem, ale nielogicznie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Sprzedam rower 2017-10-10 09:43
Planista tego skrzyżowania powinien beknąć przed sadem. To jest tylko i wyłącznie narażanie kierujących na niebezpieczne sytuacje. A to co teraz zrobiono to jest po prostu kpina !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Sądeczanka 2017-10-10 10:03
Rondo byłoby dobrym wyjściem. W Nowym Sączu buduje się rondo za rondem. Ogromna wygoda. W rondzie łatwiej jest się poruszać niż na skrzyżowaniu. Jest mniej kolizji. Rondo koło Galerii 3 Korony ma 4 przejscia dla pieszych i nie ma w Nowym Sączu ogromnych korków przy rondzie przy galerii. Nowy Sącz staje się coraz lepszym miastem do jazdy i szkoda, że w Gorlicach tak strasznie uciążliwe poruszać się w godzinach szczytu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Wojciech 2017-10-10 10:12
Te "dobre zmiany" ustawień sygnalizacji spowodowały, że teraz od rana do wieczora samochody stoją na listopada od ronda pod drukarnia i na Mickiewicza od rynku. Na Mickiewicza skręcajacy w lewo blokuja jadacych na wprost stojacych za nimi , Ci nie moga jak napisano w artukule "sprytnie" ich ominac, bo uruchamia sie obok swiatło zielone na prawoskret, chociaz pas do prawo skretu jest w tej chwili przewanie pusty, poniewaz lewy pas blokuje ich juz na moscie i kolo się zamyka. Proponuje wrócić do ustawień sprzed dobrej zmiany i cześć korków się rozładuje. Ci co analizują ustawienianiech zaczna jeździc samochodem po tym skrzyzowaniu, a nie robia symulacji w kompie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Wojciech 2017-10-10 10:27
Nie zgodzę się, że rondo na Zawodziu rozwiązało by cokolwiek. Podobnie jak pod drukarnia piesi zablokowali by przepustowość tego ronda (no chyba, ze zrobiono by je z przejściem podziemnym). W przeciwnym razie najpierw nastapiła by blokada przez pieszych, a jesli nie to samochody stały by już na moście blokowane przez korek na listopada aż do ronda pod drukarnia. Nie patrzmy na miejsce skrzyżowania na Zawodziu tylko pozniejsza możliwosc rozjazdu samochodow stamtad, czyli wiekszosc trafia na jedna droge jadaca do miasta = listopada. Jedyna możliwość zrobienia czegokolwiek w tym temacie, to budowa "na wczoraj" zachodniego przejścia, ale tu znowu opór mieszkańców. Więc stójmy dalej w tych korkach coraz większych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # stanley 2017-10-10 10:42
ci "pseudo fachowcy"od zmiany i analizy ruchu na tym skrzyzowaniu zapewne pochodzili z Marsa!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # renata 2017-10-10 11:06
:-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Karol 2017-10-10 12:39
problem jest na światłach przy poczcie. zdecydowanie za długo jest zielone dla ulicy Węgierskiej. Korki od Sącza robią się na tym skrzyżowaniu, a nie koło Lidla.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Fio 2017-10-11 13:38
Dziwne, kilkanaście razy jechałam już od Parkowej w lewo na Sokół i gdy jest zielone w lewo, auta z przodu stoją, więc raczej mają czerwone.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Sprzedam rower 2017-10-14 12:16
Żeby było ciekawiej, pościągali po jednym sygnalizatorze z konstrukcji naziemnej, żeby się nie pomylić. Skutek? Żaden! Nie dalej jak wczoraj wieczorem doszłoby do wypadku, malutkie Tico skończyłoby pod tirem, dobrze że gość wyhamował!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
  1. FARYS
  2. HELIOS
  3. KINO KOLORY

07.03 kino farys mini

05.26 kino kolory mini

reklama
reklama