reklama

Koronka klockowa - mały majątek Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Już po raz 18, w Bobowej odbył się Festiwal Koronki Klockowej, która stanowi jeden z najważniejszych znaków rozpoznawczych regionu.

Od delikatnych ornamentów, poprzez serwety, elementy odzieży aż po unikatową suknię dla odważnej panny młodej.

 

Koronczarstwo to zajęcie, które dla wielu może wydawać się reliktem odległej przeszłości. My powinniśmy jednak mieć świadomość tego, że to jeden z ważnych elementów naszej spuscizny kulturalnej. Osoby zajmujące się wytwarzaniem koronek, szczegolnie unikatowej - koronki klockowej - są zaś wspaniałymi rzemieślnikami, artystami, utrwalającymi i rozbudowującymi tradycyjny dorobek regionów. Ile miejsc na świecie tyle stylów, charakterystycznych cech koronek i technik ich wykonywania. XVIII Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej stał się okazją do wymiany doświadczeń i pochwalenia się najciekawszymi wyrobami praconi koronczarskich z całego świata. W Bobowej pojawili się więc przedstawiciele Belgii, Holandii, Francji, Czech, Słowacji i a nawet Indii. Nie brakło oczywiście reprezentantów Polski i koronczarek - gospodyń, które tworzą w stylu charakterystycznym dla Bobowej.


reklama
reklama

W uroczystej inauguracji festiwalu uczestniczyli m.in.: senator RP Stanisław Kogut, starosta Karol Górski, członek Zarządu Powiatu Adam Urbanek, radni Rady Powiatu Gorlickiego Zygmunt Fryczek i Krzysztof Flądro oraz gospodarz festiwalu burmistrz Bobowej Wacław Ligęza. Wśród gości obecna była najstarsza bobowska koronkczarka Józefa Myśłiwiec, która uroczyście zdmuchnęła świeczki z urodzinowego tortu 18-letniego festiwalu.
Tłumy zebranych gości powitał m.in. Bogdan Krok, prezes Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej, które stawia sobie za główny cel kultywowanie i polularyzację koronki klockowej, a przez nią także Bobowej, w Polsce i na świecie. Prezes Krok dziękował instytucjom, w tym Starostwu Powiatowemu w Gorlicach, oraz organizacjom i firmom za wsparcie w organizacji festiwalu.
- Koronka klockowa z Bobowej i ten festiwal przysparzają nam wielu przyjaciół na całym świecie i rozsławiają Bobową i nasz powiat – mówił starosta Karol Górski. - Witam serdecznie gości z różnych części Europy, a nawet z Indii oraz nasze rodzime koronczarki i z podziwem patrzę na wasze wspaniałe dzieła. Życzę udanego pobytu i zapraszam do odwiedzania powiatu gorlickiego.
Podziękowania i gratulacje dla organizatorów przekazali senator Stanisław Kogut i radny Zygmunt Fryczek, którzy ponadto sugerowali, by w Zespole Szkół Zawodowych w Bobowej wprowadzić kształcenie w zawodzie  rękodzielniczym, aby wykorzystać potencjał tkwiący w koronce klockowej.

Piękną fotorelację z wydarzenia znajdziecie TUTAJ.


reklama
reklama

źródło: Powiat Gorlicki

Monika Kulka-Smołkowicz

Redaktor Portalu halogorlice.info

e-mail: monika.kulka@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
  1. FARYS
  2. HELIOS
  3. KINO KOLORY

07.03 kino farys mini

05.26 kino kolory mini

reklama
reklama