reklama

Policja przestrzega przed geniuszem oszustów Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Genialne w swej prostocie i kunszcie - nowe metody oszukiwania starszych osób wzbogacają oszustów o setki tysięcy złotych.

Poczytaj i ostrzeż najbliższych o nowych sposobach wyłudzania pieniędzy.

 

Do starszej, samotnej osoby, na telefon stacjonarny dzwoni mężczyzna, który twierdzi, że jest policjantem lub funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego. Często przedstawia się jako „Andrzej Stępień”. Rozmówca twierdzi, że prowadzi akcję przeciwko hakerom, którzy włamują się na prywatne konta i zabierają ludziom pieniądze. Zwykle pada stwierdzenie, że jest to „tajna akcja ochrony oszczędności” lub akcja „bezpieczny emeryt”.

Następnie oszust prosi, aby - nie rozłączając się - wybrać numer 112 lub 997 i potwierdzić jego dane. Kiedy starsza osoba wybiera podany numer, po drugiej stronie słuchawki zgłasza się wspólnik oszusta, potwierdzający, zarówno jego tożsamość jak i to, że prowadzi on tajną akcję.

W następnej kolejności oszust –„policjant” wypytuje gdzie dana osoba trzyma pieniądze. W zależności od uzyskanej odpowiedzi dostosowuje dalsze metody działania.


reklama
reklama

1. Jeśli uzyska informacje, że starszy pan czy pani nie ma konta, a oszczędnosci trzyma w domu, sprawca poleca spakować wszystkie posiadane kosztowności oraz gotówkę do reklamówki i pozostawić koło najbliższego śmietnika, skąd przejmie ją policja. W ten sposób, w ostatnich dniach 85-letnia mieszkanka Krakowa straciła 100 tys. złotych.

2.Jeśli natomiast oszust dowie się, że senior ma konto i to z dostępem do internetu – stwierdza, że pieniądze na tym koncie nie są bezpieczne. Prosi o podanie mu loginu i hasła aby ochronić ulokowane tam oszczędności. Niedawno tą metodą została oszukana mieszkanka krakowskiej Krowodrzy. Sprawca posiadając hasło i login przelał z konta kobiety 180 tys. złotych.

3.W przypadku gdy dana osoba ma konto, ale bez dostępu do internetu, oszust prosi aby natychmiast udać się do banku i założyć konto internetowe bądź przelać na konto podane przez niego. Kiedy pieniądze pojawią się na koncie oszusta (najczęściej jest to konto zagraniczne, a po wypłaceniu gotówki przez przestępców konto jest likwidowane).

Policjanci prowadzący tego typu sprawy zwracają uwage na jeszcze jeden aspekt. Ponieważ w wielu przypadkach pracownicy banków zapobiegli dokonaniu oszustwa, interesując się m.in. skąd taka nagła decyzja starszej osoby o likwidowaniu swojego konta i informując o swoich podejrzeniach Policję, przestępcy musieli wymyślić sposób na wyeliminowanie ich dociekliwości.


reklama
reklama

Sprawcy przez wizytą seniora w banku przypominają mu, że jest to tajna akcja i przekazują gotowy zestaw odpowiedzi na pytania kasjerki (nakazują np. opowiadanie historiio zakupie działki).

PAMIETAJMY !

Policja :

-nigdy nie prosi o zaangażowanie własnych pieniędzy w operacje policyjne

-nigdy nie informuje o przeprowadzanych tajnych akcjach przez telefon

Źródło: malopolska.policja.gov.pl


reklama

reklama


 

Monika Kulka-Smołkowicz

Redaktor Portalu halogorlice.info

e-mail: monika.kulka@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Komentarze   

+2 # Mariusz 2017-10-06 20:52
Bardzo dobrze,że jesteśmy ostrzegani przed tymi oszustami :-? ale zastanawia mnie fakt skąd ta staruszka z Krakowa miała 100 tys. :sad: Punkt 1 artykułu .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # ewqa 2017-10-06 23:01
Przykro mi ale dać się nabrać na takie coś ... to jest szczyt
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # renata 2017-10-08 23:37
:sad: :sad: :sad: :sad: :cry:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama