reklama

Projekt „Wyjdźmy z domu” spełnił swoją rolę Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Fundacja „Wyjdź z Domu” od sierpnia do końca 2016 r. zrealizowała projekt pn. „Wyjdźmy z domu” dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 r (ASOS edycja 2016 r.).

Projekt ten skierowany był do mieszkańców domów pomocy społecznej z terenu powiatu gorlickiego (DPS-y w Gorlicach przy ul. Michalusa oraz Sienkiewicza i DPS w Klimkówce).

Celem projektu, było zaktywizowanie mieszkańców tych placówek i zmotywowanie ich do większej aktywności poprzez zajęcia terapii kreatywnej, wycieczkę oraz spotkania i zabawy integracyjne.

W ramach projektu mieszkańcy domów pomocy społecznej uczestniczyli w:
-    wycieczce do Europejskiego Centrum Muzyki K. Pendereckiego, gdzie wysłuchali koncertu w ramach festiwalu Emanacje 2016 r.,
-    grillu integracyjnym na terenie DPS w Klimówce, gdzie pod przewodnictwem muzyków wspólnie śpiewali turystyczne i biesiadne pieśni,
-    zabawie listopadowej - patriotycznej w DPS przy ul. Michalusa w Gorlicach, z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada, w czasie której śpiew i zabawę prowadził Chór Kameralny GCK Belfersingers,
-    spotkaniu wigilijnym z okazji Świąt Bożego Narodzenia, w DPS przy ul. Michalusa w Gorlicach, w czasie którego odwiedził ich Św. Mikołaj przynosząc wór prezentów,
-    zajęciach artystycznych (terapii kreatywnej) w czasie których mogli wyrazić siebie poprzez sztukę, wrażliwość na dźwięk, obraz i dotyk, prace malarskie i rysunkowe.

Na koniec zajęć, w WDKiT w Klimkówce zorganizowana została wystawa prac przygotowanych przez mieszkańców DPS w Klimkówce, pt. „Człowiek pełen barw”.

Fundacja „Wyjdź z Domu” serdecznie dziękuje dyrekcji i pracownikom DPS-ów i innym wolontariuszom, którzy w każdych z DPS-ów pomagali w prowadzeniu zajęć. Bez ich zaangażowania tak duży sukces projektu i prowadzonych zajęć nie byłby możliwy.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji zdjęciowej z prowadzonych działań w trakcie realizacji projektu.

materiał nadesłany

Tomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Strona: www.halogorlice.info

Komentarze   

0 # Ks. 2016-12-30 17:30
Człowiek żyje do kiedy ma zajęcie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Ks. 2016-12-30 17:32
Każdy człowiek bez zajęcia robi się bardzo zaczepliwy i zazdrosny o wszystko.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # ula 2016-12-30 18:23
Tak naprawdę żadne aktywności nie zastąpią tego, że ludzie nie mieszkają w swoich domach z rodzinami czy nawet bez rodzin, ale w swoim. Nic nie zastapi braku kontaktu z ludźmi z zewnątrz, którzy byliby zwyczajnie ich przyjaciółmi, a w rzeczywistości po za DPSowej ludzie mają przyjaciół, odwiedzają się, chodza gdzies razem i nie robia tego dlatego, że dostają za to pieniądze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # ula 2017-01-05 14:34
Po za tym dodam, że osoby takie wykluczone są z normalnej aktywności, która realizowana jest w domu - typu gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów, posiłków, zajmowanie się opłatami itd i wymyśla im się wzamian aktywności oderwane od życia typu malowanie itp.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Stanisław 2017-01-05 23:11
Pani Urszulo, jeśli ma Pani jakieś spostrzeżenia i pomysły na inne działania, które wg. Pani przyniosą mieszkańcom i podopiecznym DPS-ów więcej korzyści, to serdecznie zapraszam do kontaktu z nami. Zna pani nazwę fundacji, łatwo z nami nawiązać kontakt, wszystkie niezbędne dane podane są na stronie internetowej www.wyjdzzdomu.com..pl
Każda porada, wnioski, wskazówki są dla nas cenne i mile widziane. Nie jesteśmy oderwani od rzeczywistości i staramy się robić to, co trzeba.

Z poważaniem
Stanisław Gurba
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # ula 2017-01-06 09:42
Jednym z pomysłów jaki mam to taki, by tak jak są rodzinne domy dziecka tworzyć rodzinne domy opieki dla seniorów. Chociaż pewnie mało kto, by się chciał seniorami zajmować w ten właśnie sposób.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Stanisław 2017-01-06 12:33
Pani Urszulo.
Proszę o spotkanie, czy kontakt drogą mailową. Pani pomysł jest ciekawy i nowatorski. Jednak tematy, które trzeba by przy tej okazji omówić nie nadają się na rozmowę poprzez komentarze na stronie internetowej. Jeśli ma Pani pomysł, który spełni swoją rolę i pozwoli pomóc choć grupie kilku osób, to my moglibyśmy go wesprzeć instytucjonalnie. Ale wymaga to spotkania i rozmowy. Jesteśmy otwarci na propozycje.
Z wyrazami szacunku
Stanisław Gurba
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Jacek 2017-01-06 18:13
Senior a Senior jest różnica bo nikt nie chce ludzi leżących mieć pod opieką tylko drugą taką ciotkę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # ula 2017-01-06 19:15
Generalnie nie jest to nowatorskie a zaczerpnięte z tego co robi się dla dzieci. To samo można robić i dla seniorów. Jest bodajże fundacja realizująca marzenia chorych dzieci. To samo można przenieść i na seniorów, aby realizować ich indywidualne marzenia w miarę możliwości. Nie odkryłam Ameryki, to wszystko co można robić dla seniorów jest już robione dla porzuconych czy chorych dzieci.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # ula 2017-01-06 21:38
Jacek, dlatego napisałam, że chyba mało kto chciałby się opiekować seniorami w rodzinnym domu opieki. Po za tym nie zawsze seniorzy są leżący, nieraz w DPS są osoby, które w takich rodzinnych domach opieki mogłyby być, nie wiem ile, może ze 3 osoby w jednym domu, trudno to określić liczebność.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama