reklama

Jak prawidłowo wykonać przeglądy gazowe Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jesteś coraz bardziej zaniepokojony, słuchając doniesień medialnych o kolejnych wybuchach gazu w domach i kamienicach? Obawiasz się o bezpieczeństwo swojej rodziny? Nie masz pewności czy instalacja gazowa w twojej nieruchomości na pewno jest w dobrym stanie?

 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy wszystko z instalacją jest w porządku, nie powinieneś ich bagatelizować. Od tego zależy bezpieczeństwo twoich bliskich oraz twój komfort psychiczny. Co należy zatem w takiej sytuacji zrobić? Oczywiście zamówić przegląd gazowy.

Kiedy należy wykonywać przeglądy gazowe?

Jest kilka sytuacji, w których przeglądy gazowe są bardzo wskazane do wykonania. Pierwsza z nich ma miejsce wtedy, kiedy masz podejrzenia że z instalacją gazową coś może być nie tak. Powodów jest wiele. Może to być delikatnie wyczuwalny zapach gazu, widoczne ślady korozji na instalacji lub prace monterskie, które były wykonywane przy odbiornikach. Każdy rodzaj ingerencji w instalację gazową powinien być zakończony przeprowadzeniem kompleksowego przeglądu. Ma on na celu stwierdzić, czy na pewno nie doszło do rozszczelnienia się instalacji. Jeśli coś takiego miało miejsce, należy wykonać niezbędne prace naprawcze. Jaki mają one charakter?

Kiedy przeglądy gazowe przyniosą wynik negatywny

Nie jest to nic dobrego, kiedy podczas przeglądu gazowego pracownik stwierdzi wyciek gazu. Oznacza to że do powietrza ulatnia się gaz z instalacji. Nieszczelność musi zatem zostać błyskawicznie wyeliminowana. Aby móc przystąpić do prac naprawczych, niezbędne jest zakręcenie głównego dopływu gazu do budynku. Wykonuje się to za pomocą zaworów zlokalizowanych w sąsiedztwie gazomierza. Dla bezpieczeństwa należy zakręcić obydwa zawory, czyli przed i za licznikiem. Prace przy instalacji gazowej powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanych pracowników. Powinni oni dysponować uprawnieniami i sprzętem, umożliwiającym bezpieczne wykonanie pracy. Przed przystąpieniem do ewentualnego rozcinania instalacji, konieczne jest spuszczenie resztek znajdującego się w niej gazu. Najprościej jest to wykonać poprzez odłączenie jednego z odbiorników – na przykład kuchenki gazowej. Kiedy już zostanie to wykonane, można przystąpić do usunięcia miejsca uszkodzonego i wstawienia w nie nowego i szczelnego elementu. Znacznie prostsze są do wykonania naprawy, w których uszkodzeniu uległ wężyk łączący instalację z odbiornikiem. Jeśli jest on przetarty, to należy go usunąć i w jego miejsce wstawić nowy element. Jest to tak zwana część eksploatacyjna, która ma prawo ulec zniszczeniu – na przykład na skutek starzenia się materiału.

Mogą być również inne powody tego, że przeglądy gazowe dały nam wynik negatywny. Jakie? Na przykład nieprawidłowo skalibrowane urządzenie pomiarowe. Tak samo jak inne urządzenia mające wskazywać pomiar, również czujniki gazu powinny być regularnie kalibrowane, zgodnie z instrukcją producenta oraz częstotliwością, która została w nich wskazana. Nowoczesne czujniki są nawet wyposażone w specjalne oprogramowanie, sygnalizujące że nadchodzi czas, kiedy taka kalibracja ma zostać wykonana. Jeśli nie zostanie ona przeprowadzona, czujnik może nie nadawać się do pracy. Sama kalibracja jest prosta do wykonania i polega na zweryfikowaniu wyników pomiarowych i ich zapisaniu w pamięci. Daje to wówczas pewność że pomiary zostały wykonane należycie i można im w pełni zaufać.

Przegląd gazowy w mieszkaniach

O przeglądach gazowych nie muszą pamiętać osoby będące właścicielami mieszkań, należących do wspólnot mieszkaniowych. Dla własnej wygody wspólnoty mieszkaniowe najczęściej wybierają dla siebie zarządców nieruchomości. To oni zajmują się wszystkimi sprawami związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa i utrzymaniem nieruchomości w należytym stanie. Pamiętają o tym, aby zamawiać przeglądy kominiarskie i gazowe, a także dbają o porządek wokół całej nieruchomości. Mieszkańcy są informowani o tym, że zbliża się czas wykonania przeglądu gazowego za pomocą informacji umieszczanych na tablicach ogłoszeń, powiadomień wrzucanych do skrzynek pocztowych, a także informacji wysyłanych pocztą elektroniczną lub jako wiadomości sms. A czy cokolwiek może grozić za to, jeśli mieszkaniec nie zgodzi się na wykonanie przeglądu gazowego? Tak. Taka osoba podlega wysokim karom grzywny, może również być zobligowana do tego, aby wykonać przegląd na własny koszt. W przypadku jeśli w jej mieszkaniu dojdzie do wybuchu gazu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania na podstawie braku posiadania potwierdzenia, że przeglądy gazowe zostały wykonane na czas. Nie należy zatem robić problemów, kiedy do naszych drzwi zapuka osoba i zechce się umówić na przegląd. Pojawia się ona po to, aby nam pomóc, a nie stwarzać problemy. Jeśli jej nie wpuścimy w pierwszym lub drugim terminie odwiedzin, może to powodować jeszcze większe utrudnienia dla nas, których większość stara się jednak unikać. Możliwe również że będziemy musieli zapłacić więcej za to, że osoba taka przyjedzie tylko do nas na przegląd – jego cena z pewnością będzie wyższa od ceny, którą uzyskamy robiąc przegląd w tym samym czasie co właściciele pozostałych mieszkań.

Przeglądy gazowe - Akint.pl

Tomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Strona: www.halogorlice.info
  1. FARYS
  2. HELIOS
  3. KINO KOLORY

07.03 kino farys mini

05.26 kino kolory mini

reklama
reklama