reklama

Kolory Piątej Ewangelii w Kasztelu Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach”, Komisariat Ziemi Świętej w Polsce i Kazimierska Konfraternia Sztuki serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy pt.: Kolory Piątej Ewangelii, które odędzie się w najbliższy piątek (15 grudnia) o godz. 18 w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku.

 

Kazimierska Konfraternia Sztuki to Stowarzyszenie malarzy i artystów działających w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Prace autorstwa członków stowarzyszenia, eksponowane na wystawie, są efektem ich „pielgrzymki – pleneru” w Ziemi Świętej.

Patronat nad wystawą objęła Fundacja Komisariat Ziemi Świętej.

KOLORY PIĄTEJ EWANGELII

„Piąta Ewangelia” – to określenie, jakie ukuł Ernest Renan – francuski filozof i pisarz, odnosząc się do swojej podróży po Palestynie. I rzeczywiście inaczej, pełniej odczytuje się wydarzenia biblijne w kontekście środowiska, w którym miały miejsce. Ponieważ nie wszyscy mogą pojechać do ziemskiej Ojczyzny Chrystusa, Komisariat Ziemi Świętej z Krakowa, przybliża tę szczególną Ziemię spotkania Boga z człowiekiem na łamach kwartalnika „Ziemia Święta”, a także poprzez wystawę „Kolory Piątej Ewangelii”. Kolekcja to efekt pielgrzymki-pleneru do Ziemi Świętej w 2014 roku artystów zrzeszonych w Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Obrazy – „Kolory Piątej Ewangelii”, stworzone przez szesnastu malarzy, uczestników wyjazdu, „pielgrzymują” po galeriach pokazując Ziemię Świętą, taką, jaką poczuli, zobaczyli, dotknęli artyści z Konfraterni, odkrywając jej kolory i piękno, dzięki wspaniałemu przewodnikowi o. Nikodemowi Gdykowi.

Kazimierska Konfraternia Sztuki to stowarzyszenie, które zrzesza artystów identyfikujących się z Kazimierzem, odwołując się przy tym do tradycji rozkwitłej tu w latach międzywojnia kolonii artystycznej. W historii miasteczka zapisała się akcjami wspólnego malowania, których efektem jest olbrzymie płótno „Gdzie tak naprawdę tworzył Szekspir, czyli nieznane kartki z dziejów Kazimierza”, czy ponad 30-metrowa Galeria w ro/zwoju. Ma na swoim koncie ożywienie koryta Grodarza, którym w czasie trwania Festiwalu Filmu Kanał Sztuki Dwa Brzegi płynie… sztuka. Na swoim koncie ma wiele innych działań artystycznych i charytatywnych.

Właścicielem kolekcji i patronatem wystawy „Kolory Piątej Ewangelii” jest Komisariat Ziemi Świętej w Krakowie, organizator pielgrzymek, wydawca i przedstawiciel na Polskę franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, która od 800 lat jest opiekunem miejsc świętych na Bliskim Wschodzie.

Opr. Agnieszka Mitura i Nikodem Gdyk

Wystawa czynna w oficynie dworskiej i foyer Kasztelu w Szymbarku od 15 grudnia 2017 roku do 15 stycznia 2018 roku

Barbara Ćmiech

Dziennikarz Portalu halogorlice.info

e-mail: b.cmiech@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  1. FARYS
  2. HELIOS
  3. KINO KOLORY

07.03 kino farys mini

05.26 kino kolory mini

reklama
reklama