reklama

Dietetyk radzi – jak zdrowo schudnąć? Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Przez zimę jemy posiłki bardziej kaloryczne z większą ilością tłuszczu i przeważnie na ciepło, mniej się też ruszamy. Wolimy zimne popołudnia spędzić pod kocem z herbatą niż na spacerach. To okres kiedy przybieramy nieco na wadze zwłaszcza jeśli nie dołączamy aktywności fizycznej. Teraz, gdy lato coraz bliżej chcemy pozbyć się niechcianych kilogramów zgromadzonych w okresie zimowym ale nie zawsze robimy to w sposób poprawny. Jak schudnąć zdrowo i utrzymać prawidłową masę ciała na dłużej?

Ile kilogramów zrzucić?
Postaraj odpowiedzieć sobie na kilka pytań: ile kilogramów chcę zrzucić i w jakim czasie? jakie produkty powinnam ograniczyć aby schudnąć? jakie ćwiczenia zastosować? Następnie oblicz ile powinnaś ważyć według tego wzoru: (wzrost w cm – 100) – 10%. Teraz już wiesz ile powinnaś schudnąć. Do dzieła!

Ustal pory posiłków w ciągu dnia.
Uwzględnij w nim ilość posiłków w ciągu dnia, zwykle jest to 4-5 posiłków. Pierwszy po przebudzeniu - nie zwlekaj ze śniadaniem. Kolejne posiłki co 3-4 godziny. Nie zapominaj
o II śniadaniu, obiedzie oraz kolacji, nic nie pomijaj nawet jeśli nie masz czasu w danej chwili to lepiej zjedz coś pół godziny później zamiast pomijać posiłek. To ważne – tak podkręcisz metabolizm. Zapomnij o kolacji o 18:00 – to mit! Ostatni posiłek zjedz 3 godziny przed pójściem spać. Kolacja o godzinie 18:00 będzie w porządku wtedy gdy chodzisz spać o 21:00.

Zastosuj najlepszą dietę – indywidualną!
Postaw na produkty nieprzetworzone. Warzywa i produkty zbożowe dodawaj do każdego posiłku – to dawka energii i błonnika. Owoce zjedz dwa w ciągu dnia, np. jabłko, banana lub kiwi przez to zwiększysz dawkę witamin. W dwóch posiłkach uwzględnij nabiał będący źródłem wapnia. Dołącz także budulec mięśni – porcję chudego mięsa lub ryby w ilości 100 – 150 g do posiłku obiadowego lub kolacji. Nie zapominaj o dodatku tłuszczu – 2 łyżki oliwy lub oleju plus dwie łyżki masła lub margaryny na dzień.

Najbardziej znana i często stosowana wśród pań dieta 1000-1200 kcal nie jest dla wszystkich. Jeśli nie potrafisz ustalić odpowiedniej dawki energii skorzystaj z pomocy specjalisty z gabinetu Dietifit.

Ogranicz w diecie.
Spożywaj w mniejszych ilościach lub zrezygnuj z tłustych wędlin, kiełbas i parówek które poza tłuszczem zawierają sporą dawkę soli. Spożywaj także chude mleko (max do 2%). Na czas odchudzania zrezygnuj z tłustych produktów, jak i ze słodyczy. Odpuść sobie także potrawy smażone w panierce.

Wprowadź aktywność fizyczną
Poza dietą istotne znaczenie podczas redukcji masy ciała mają ćwiczenia. Dzięki nim zachodzi spalanie tkanki tłuszczowej, natomiast zwiększanie tkanki mięśniowej. Na początek postaw na spacery, a następnie biegi, czy pływanie. Ruch wprowadzaj stopniowo – wystarczy, że początkowo poświęcisz 10-20 minut dziennie na aktywność.

Ile wody wypijać?
Jeśli zważyłaś się w jakimś gabinecie dietetycznym i osoba prowadząca Twoją dietę powiedziała Ci że masz za dużo wody w organizmie i powinnaś kupić suplementy na jej pozbycie się – UWAGA! Zostałaś oszukana… Woda w organizmie to ok. 45 - 60% z masy ciała. Jeśli zjadasz te suplementy, odstaw je jak najszybciej! Pomimo tego że widzisz że waga spada to nie jest to tkanka tłuszczowa a woda – to duży błąd.

Jeśli nie jesteś pewna jak powinny dokładnie wyglądać posiłki podczas odchudzania skorzystaj z wizyty dietetyka z Dietfit – pomoże Ci schudnąć zdrowy w sposób.

Tomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Strona: www.halogorlice.info
reklama
reklama