reklama

Oświetlenie kuchni – o czym warto pamiętać

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kuchnia dla wielu domowników jest ulubionym miejscem, tu można zjeść wspólne posiłki, prowadzić długie rozmowy przy filiżance ulubionej kawy.

Kuchnia jednak służy przede wszystkim do przygotowywania posiłków.

Kuchnia dla wielu domowników jest ulubionym miejscem, tu można zjeść wspólne posiłki, prowadzić długie rozmowy przy filiżance ulubionej kawy. Kuchnia jednak służy przede wszystkim do przygotowywania posiłków. Planując oświetlenie kuchni trzeba uwzględnić wszystkie jej funkcje.

Oświetlenie centralne, czyli sufitowe

Musimy uwzględnić je w każdej kuchni, to z niego korzystamy najczęściej. W małych kuchniach wystarczy jedna lampa, może być wisząca, ale może być to również nowoczesny plafon LED. W dużych kuchniach warto zaplanować dwa źródła światła. Jedno ogólne dające równomierne oświetlenie całego pomieszczenia i drugie umieszczone bezpośrednio nad stołem. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się lampy z możliwością regulacji ich wysokości. Takie oświetlenie stołu tworzy nastrój sprzyjający wspólnemu spożywaniu posiłków i prowadzeniu rozmów. Zdecydowanie lepsze jest w tym wypadku światło ciepłe o barwie żółtej.

Oświetlenie szafek

Oczywiście nie jest niezbędne, ale znacznie ułatwia wyjmowanie odpowiednich przedmiotów, dodatkowo może także stanowić element dekoracyjny. Do podświetlania szafek najlepiej wykorzystać oświetlenie halogenowe lub ledowe, jest ono oszczędne i daje dodatkowe możliwości aranżacyjne. Nawet proste białe szafki nabiorą innych kolorów, jeżeli zostaną odpowiednio oświetlone.

05.16 kuchnia1


Oświetlenie blatu roboczego

Miejsce do przygotowywania posiłków najczęściej znajduje się w ciągu szafek kuchennych, w pobliżu zlewu i kuchenki. Blat stanowi górne zamknięcie szafek dolnych, nad nim znajdują się szafki wiszące. Takie usytuowanie powoduje, że przestrzeń ta jest niedoświetlona. Przygotowując posiłki na blacie najczęściej stoimy tyłem do światła centralnego. To znacznie utrudnia obieranie, krojenie produktów. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest dodatkowe oświetlenie blatu, kuchenki i zlewu. Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie oświetlenia na dolnych ścianach szafek wiszących. Doskonale nadają się do tego małe lampki halogenowe rozmieszczone co 30-40 cm, lampki LED lub taśmy LED. Odpowiednio dobrane mogą dodatkowo stanowić element dekoracyjny. Warto pamiętać, że miejsca do pracy powinny być oświetlane światłem białym, które daje wyraźniejszy obraz i pobudza do pracy. Inspiracje do oświetlenia kuchni i konkretne przykłady można znaleźć na www.lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl.

05.16 kuchnia2

Fot. http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/11-kinkietyOświetlenie w kuchni składa się z wielu elementów, które wykorzystywane są w różnym czasie, w zależności od potrzeb, rzadko kiedy włączone są wszystkie źródła światła. Wykonując oświetlenie nie można zapomnieć o wygodzie włączania i wyłączania poszczególnych elementów. Bieganie do głównego kontaktu jest uciążliwe i męczące, dlatego trzeba odpowiednio rozmieścić także wyłączniki. Jeden główny, jeden z boku szafek i jeden najlepiej nad blatem roboczym. Oświetlenie wewnętrzne szafek powinno automatycznie włączać się po ich otwarciu i wyłączać po zamknięciu. Pozwala to na oszczędne zużywanie energii elektrycznej, wielu producentów mebli oferuje już takie rozwiązania.

 

Tomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Strona: www.halogorlice.info
reklama
reklama