Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Maria Gubała. Energia, pracowitość, doświadczenie. Wyróżniony

Maria Gubała. Energia, pracowitość, doświadczenie. Foto: Maria Gubała z mężem

Na co dzień Marię Gubałę można spotkać w Starostwie, gdzie koordynuje pracę Zespołu do spraw Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Jest jak niewyczerpany wulkan energii, a sama o sobie mówi: „jestem kobietą i żadnej pracy się nie boję”.

Na dzisiejszą rozmowę umówiłyśmy się w „gubałówce”. Radosnym szczekaniem witają mnie dwa owczarki niemieckie – Lena i Fiona, a chwilę później z domu wychodzi pani Maria.

Zapraszam do mojej „gubałówki” – mówi serdecznie.

Siadamy na tarasie w promieniach jesiennego słońca. Przez uchylone drzwi czuć zapach świeżo pieczonego chleba. Moja rozmówczyni przez chwilę opowiada o swoim dzieciństwie, o ciężkiej fizycznej pracy na gospodarstwie rodziców, o swoim udanym małżeństwie i dorosłych już dzieciach, które wyfrunęły z rodzinnego gniazda, o ciągle obecnej w jej życiu muzyce i o planach na tę daleką, jak i najbliższą przyszłość.

Zapowiada się ciekawa rozmowa, bo pani Maria opowiada obrazami – żywiołowo i szczerze.

Kiedy zapadła ostateczna decyzja – „tak, będę kandydowała”?
 
Od dawna przypatrywałam się rządzącym w samorządzie mechanizmom, układając w głowie plan, co chciałabym udoskonalić. Przekonali mnie ludzie, zwłaszcza ci, którzy od lat nie brali udziału w wyborach, a zadeklarowali, że na mnie pójdą zagłosować, bo znają mnie i wiedzą, że jestem człowiekiem czynu, który działa, a nie gada.

Jaki jest pani największy atut?

Od 42 lat pracuję w samorządzie, dlatego moim największym atutem jest doświadczenie. Byłam, jestem i zawsze będę po stronie ludzi. W naszej gminie potrzebne jest świeże spojrzenie na wiele spraw, a nowy człowiek na stanowisku wójta gwarantuje nowy punkt widzenia. Nasz samorząd może jeszcze lepiej działać, a nowa rada i nowy wójt wniosą nowe pomysły, które być może rozwiążą stare problemy.

Jakie zmiany są potrzebne gminie Gorlice?

Przede wszystkim chciałabym, żeby wszystkie zmiany dokonywały się bardzo spokojnie i stopniowo. Owszem, potrzebne są śmiałe decyzje, ale jedno nie wyklucza drugiego. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko da się zrobić „na już”. Najważniejsze decyzje powinny być podejmowane wspólnie z radą gminy. Jednym z pierwszych zadań, którymi się zajmę, będzie stworzenie programu monitorowania potrzeb mieszkańców, tak aby można było szybko i skutecznie na nie reagować. Jestem przekonana, że kluczowym będzie w tym przypadku poprawienie komunikacji w gminie.

W gminie Gorlice działają stowarzyszenia i organizacje mieszkańców. Co z nimi? Jak pani zdaniem można wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego?

To też będzie dla mnie pole do popisu, bo w tej sprawie jest również wiele do zrobienia. W pewien sposób stowarzyszenia wykonują zadania własne gminy i poniekąd „wyręczają” ją w tej kwestii, dlatego należy się im wsparcie ze strony samorządu. To jest bezdyskusyjne. Pole współpracy między mieszkańcami a urzędem winno zostać znacznie poszerzone tak, aby nikt nie był wykluczony.  Nie ma dobrego zarządzania bez dobrego widzenia człowieka, a samorząd powinien inspirować aktywność obywateli oraz kształtować społeczny ład oparty na obywatelskich więzach i wspólnych działaniach.
Jak to zamierza pani zrobić?

Moją wizję rozwoju samorządu chciałabym uzgadniać z mieszkańcami czy przedstawicielami stowarzyszeń,  które powinny odbywać się w cyklicznych odstępach. Taka platforma wymiany wzajemnych doświadczeń i współpracy jest bardzo potrzebna. Tworzenie materialnych warunków rozwoju przez pielęgnowanie i wspieranie tych inicjatyw, które już istnieją, rozwój kulturalny i obywatelski lokalnej społeczności, to również sprawa ogólnego klimatu i przychylności władz i rady gminy dla poszczególnych grup mieszkańców.

Czy spodziewa się pani głosów negatywnych w tej sprawie?

Oczywiście, ale przeszkody się pokonuje, a ja, chociaż wyglądam dla niektórych bardzo niepozornie, to jestem konsekwentna i w tym, co robię, bardzo rzadko zawracam z drogi.

Konkretna odpowiedź. Ale czy jako kobieta, jednak o dość łagodnym usposobieniu, nie obawia się pani wejść w środowisko problemów personalnych?

Nie, chociaż wiem, że będzie to wyzwanie i wysiłek zakrojony na kilka lat, ale przygotowałam się na to wewnętrznie i kompetencyjnie i chce wziąć odpowiedzialność za sprawy naszej gminy.  Wiem, że różne przeszkody ustępują z czasem pod wpływem wysiłku, który jest konsekwentny i wytrwały, a tego akurat mi nie brakuje.

A czy nie widzi pani problemu we współpracy z obecnymi urzędnikami? Będzie pani nowa.

Będę dążyła do stopniowego ulepszania pracy urzędu i podwyższania standardów pracy. Zadaniem urzędników, bez względu na zajmowane stanowisko, jest służenie ludziom, realizowanie ducha i litery obowiązującego prawa, które w swych wytycznych dotyczących samorządu jest całkiem niezłe.

Co pani obiecuje mieszkańcom gminy Gorlice?

Przede wszystkim to, że zadbam o ich bezpieczeństwo w całym znaczeniu tego słowa, a poza tym uczciwość, niezależność od nacisków grup interesów i gospodarność.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.

Materiał zrealizowany ze środków Komitetu Wyborczego Wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 01 listopad 2018 07:58
Barbara Ćmiech

Dziennikarz Portalu halogorlice.info

e-mail: b.cmiech@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Komentarze   

-2 # Znam, lubię, popiera 2018-11-02 08:15
Serdecznie polecam. Wiarygodny i uczciwy człowiek. Zaradność, konsekwetne dążenie do realizacji celów, wiedza i doświadczenie - to definicja pani Marii.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # PiSek 2018-11-01 21:35
Tylko Pis jest najlepszy. 500+, likwidacja gimnazjum, 12 listopada wolny. Tylko Pis!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Stanisław 2018-11-01 18:01
No to chyba Panowie mają pozamiatane. Są tacy trochę wystraszeni, a Pan Jan jakby unikał debaty czy bezpośrednich rozmów. Wójt nie powinien się bać mieszkańców.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # John 2018-11-01 17:38
Pani Bartus probowala przejac miasto - nie udalo sie, no to teraz proba przejecia gminy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+13 # XXX 2018-11-01 09:25
Tylko p.Gubała wójtem p.Przybylskiemu dziękujemy razem z p. Bugno
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież