Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Najlepszy młody cukiernik w Małopolsce pochodzi z Gorlickiego Wyróżniony

We wtorek (8 stycznia) w Krakowie odbyły się eliminacje wojewódzkie XXIV Turnieju na Najlepszego Ucznia w zawodzie: cukiernik. Konkurs wygrał uczeń jednej z gorlickich szkół średnich.

Zespół Szkół Zawodowych w Gorlicach reprezentował uczeń klasy III b Z – Daniel Niemasik, który to właśnie zajął pierwsze miejsce w tym prestiżowym turnieju.


reklama


Tematem przewodnim tegorocznej edycji było: Rzemiosło – Nasza Przyszłość. Zmagania składały się z dwóch części: teoretycznej (test 30 pytań z zakresu wiedzy zawodowej) i praktycznej, w której należało zrealizować następujące zadania: wykonanie i dekoracja tortu zgodnie z tematyką, sporządzenie torcika degustacyjnego, przygotowanie ciastek bankietowych oraz wykonanie figurek z marcepanu lub masy cukrowej.

Przy ocenie prac konkursowych przez jury liczyły się przede wszystkim: organizacja i higiena pracy (w tym kompletność stroju), wykonywanie wyrobów ciastkarskich i cukierniczych (spójność z tematem, staranność, technika wykonania, pomysłowość, kompozycja i dobór składników), wykonanie elementów dekoracyjnych z marcepanu, karmelu i czekolady oraz sposoby dekorowania, a także ocena organoleptyczna i prezentacja (wygląd i aranżacja).

Nasz reprezentant wybrał oraz słodko zaprezentował zawód: złotnik-jubiler – należy tutaj zaznaczyć, że wszystkie elementy pracy wykonał ręcznie, opierając się na tradycyjnych metodach wytwarzania wyrobów metodą rzemieślniczą – podkreśla Lucyna Prorok, nauczycielka z ZSZ w Gorlicach, która przygotowała ucznia do turnieju.

W klasyfikacji końcowej Daniel Niemasik zdobył pierwsze miejsce i tym samym jest laureatem etapu wojewódzkiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w zawodzie: cukiernik oraz pretendentem do finału, którym będzie etap ogólnopolski, zaplanowany na początek kwietnia we Wrocławiu.

Uczeń do Gorlic wrócił z pucharem, nagrodą specjalną Małopolskiego Kuratora Oświaty, dyplomem laureata oraz licznymi nagrodami rzeczowymi, do których należy zaliczyć przede wszystkim różnorodny nowoczesny sprzęt cukierniczy, a także voucher do restauracji Andel’s na kwotę 150 zł i inne drobne upominki oraz gadżety.

Osobiste gratulacje odebrał m.in. z rąk Barbary Nowak, Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa.


reklama


reklama

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 11 styczeń 2019 10:18
Barbara Ćmiech

Dziennikarz Portalu halogorlice.info

e-mail: b.cmiech@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Komentarze   

+2 # ANA 2019-01-13 15:49
Brawo! Gratuluję i życzę powodzenia na kolejnym etapie :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Tom 2019-01-12 19:15
Gratulacje!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież