Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Odwiedzamy dziś groby zmarłych. Wspominamy tych, którzy odeszli w tym roku. Wyróżniony

Dziś 1 listopada. Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych.

Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności.

Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego.

Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.


Dziś wspominamy wszystkich tych, którzy odeszli od nas w tym roku, szczególnie znanych gorliczan i osób związanych z naszym miastem:

Ksiądz Mieczysław Paśko zmarł 28.02.2018 w wieku 42 lat, były wikariusz w Parafii św. Andrzeja Boboli w Gorlicach.

30 marca 2018 r. w wieku 80 lat zmarł Krystian Belczyk, społecznik, działacz lokalny, wieloletni pracownik Fabryki Maszyn i Urządzeń Wiertniczych w Gorlicach.

15 maja 2018 r. odszedł na wieczną wartę hm. Jan Ryzner, wieloletni działacz harcerski, zasłużony instruktor Związku Harcerstwa Polskiego. W 2014 roku Kapituła Nagrody "Pro Publico Bono" przyznała Panu Janowi wyróżnienia "za dawaną życiem lekcję prawdziwego, codziennego patriotyzmu, za troskę o pamięć przeszłości, za krzewienie wśród dzieci i młodzieży harcerskich ideałów, za działalność dla dobra wspólnego".

Henryk Kuś, zmarł 29.06.2018 w wieku 82 lat, wieloletni pracownik Gorlickiego Centrum Kultury, założyciel i kierownik artystyczny Regionalnego Zespołu Tanecznego „Pogórzanie’’, animator i badacz kultury tradycyjnej, wychowawca kilku pokoleń miłośników folkloru.

W czerwcu 2017 roku na Zamku Królewskim w Warszawie z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Grażyna Mocarska, zmarła 7.09.2018 w wieku 57 lat. Była wieloletnią przewodniczącą Zarządu Osiedla nr 6 i nauczycielką w Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach.

Ksiądz Dariusz Drozd zmarł 9.09.2018 w 21. roku kapłaństwa, w latach 2004-2006 pełnił posługę wikariusza w parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliniku.

 

 

Plan objazdów i parkingów w Gorlicach - LINK

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 01 listopad 2018 09:26
Tomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

www.halogorlice.info

Komentarze   

0 # Nieboszczyki 2018-11-06 19:52
Ja tylko Prosiłem/am o Modlitwe i nie chciałem/am by na moim grobie był jakiś konkurs kto zostawi więcej zużytych śmieci i kto da większe ognie, bo nie chce by nad moim grobem była jakaś wojna i okazja by plotkować o innych. Tylko Prosiłem o chwile zadumy a nie o stanie pół dnia bo Mnie też to męczy i PROSZĘ PRZYJĄĆ TO DO WIADOMOSCI. AMEN.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Ksiądz 2018-11-02 22:21
Wyjście na cmentarz z niemowlęciem to ryzykowny pomysł. I nie chodzi bynajmniej o zabobony czy rzekome zagrożenie ze strony… ptomain, związków chemicznych zwanych potocznie trupimi jadami, bo, choć trudno w to uwierzyć, i tym straszą się wzajemnie młodzi rodzice na forach internetowych
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Rodzina i Sąsiad. 2018-11-02 20:51
By się nie stresować i unikać niekonfortowych pytań i plotek to co roku święto wszystkich świętych obchodze ostatniego Listopada i spełniam obywatelski obowiązek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # Raz na Rok 2018-11-01 16:15
Pan Burmistrz nie powinien składać na odbudowę zabytków, tylko wprowadzić na ten cen podatek od zniczy i kwiatów. Który by się płaciło w Padzierniku i Listopadzie np po 1 zł.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież