reklama

Czym wy palicie?! Jest pierwsza kara Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po kilku dniach obserwacji czujników mierzących poziom smogu możemy wysunąć pierwsze wnioski.

Jednocześnie odnajdujemy informację o osobie, która została ukarana mandatem za stosowanie paliwa niezgodnego z aktualnymi wymogami uchwały antysmogowej!

reklama
reklama

Sytuacja w Gorlicach w zakresie zanieczyszczenia powietrza jest zmienna. Tak jak we wszystkich regionach Polski, największy poziom stężenia niebezpiecznych pyłów odnotowywany jest w godzinach popołudniowo-wieczornych oraz o poranku.

Na mapie regionu nasza sytuacja wygląda jednak niezwykle korzystnie. Rejestry z pobliskiego Nowego Sącza czy Tarnowa powodują, że potwierdzają się informacje z minionej Rady Powiatu, w czasie której Gorlice wyróżniono, jako miejscowość, gdzie cieszymy się wyjątkowo wysoką jakością powietrza, mimo okresowych, niekorzystnych odczytów.

W wielu regionach miasta możemy jednak swobodnie spacerować przez większą część dnia, nie obawiając się niekorzystnego oddziaływania smogu.

Regularne przekroczenia norm pojawiają się na urządzeniach zamontowanych przy ul. Warneńczyka i ul. Batorego. Rejestrator zamontowany na szpitalu przy ul. Węgierskiej w ciągu ostatniej doby pokazywał, że jakość powietrza w tamtej okolicy była satysfakcjonująca. Przekroczenia norm pojawiały się jednak krótkotrwale, a w wielu miejscach regionu rejestratory pozostawały zazielenione, co jest bardzo dobrym sygnałem!

Należy podkreślić, że odczyty te obejmują czas, kiedy w regionie pojawił się śnieg, a niskie temperatury wymuszały zintensyfikowane dogrzewanie mieszkań.

Chociaż odczyty są tylko orientacyjne, powinniśmy mieć na uwadze to, że palenie w kotłach nieodpowiednim paliwem lub paliwem niskiej jakości może mieć swój finał nawet na sali sądowej.

Przekonał się o tym niedawno jeden z mieszkańców Rybnika, gdzie właśnie zapadł precedensowy wyrok!


reklama
reklama

Kontrolę przeprowadzili przedstawiciele rybnickiej Straży Miejskiej. W trakcie okazało się, że w jednym z domów w kotle centralnego ogrzewania spalania znajdują się flotokoncentraty.

Są to substancje, które należą do paliw najniższej jakości, które zgodnie z obowiązującą w Małopolsce, jak i na Górnym Śląsku uchwałą antysmogową, są niedozwolone. Nie jest więc legalne opalanie nimi, nawet jeśli zostały zakupione odpowiednio wcześnie.

Flotokoncentraty i muły są traktowane jako szczególnie szkodliwe, ponieważ ich ziarenka mają średnicę poniżej 1 mm, a w czasie spalania stają sie najniebezpieczniejszymi pyłami wchodzącymi w skład smogu.

 W opisanej sytuacji strażnicy mieli do wyboru opcję ukarania sprawcy wykroczenia: pouczyć go lub zgłosić sprawę do sądu.

Wybrali drugą drogę, a w wyroku skazującym zapadł wyrok: wymierzono grzywnę w wysokości 500zł. Wyrok jest nieprawomocny, a ekolodzy już teraz widzą nieproporcjonalną wartość orzeczonej kary do zagrożenia dla zdrowia, które spowodowało działanie sprawcy.

To pierwszy taki wyrok w Rybniku, ale wydaje się, że podobnych spraw będzie z czasem więcej.


reklama

reklama

reklama

 

źródło: Mapa Airly, twojapogoda.pl

 

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Redaktor Portalu halogorlice.info

e-mail: monika.kulka@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Komentarze   

+1 # Joanna 2017-12-04 15:15
I dobrze. Jeśli kogoś nie stać na dom i mieszkanie w nim to powinien zamieszkać w bloku. Dlaczego nasze zdrowie musi być ciągle zatruwane przez takich ludzi?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+20 # Jerzy 2017-12-04 15:24
A czym palą w zakładzie obok Majstra? Codziennie czarne dymy lecą z komina i śmierdzi niemiłosiernie...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Świeżak 2017-12-05 14:34
Mogliście dać chociaż link do źródła https://map.airly.eu/pl/ :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Piotr G 2017-12-05 23:16
A nasze władze to co , kamienica komunalna na Zawodziu - palą płytami wiórowymi i nikt nic nie robi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama