Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach

Koniec zamrożenia cen energii. Wzrosną rachunki za prąd i gaz?

Podziel się
Oceń

W związku z oczekiwanymi zmianami w taryfach energetycznych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało projekt ustawy, który przewiduje istotne zmiany w rachunkach za prąd i gaz w drugiej połowie 2024 roku.
słup energetyczny i kable wiszące nad polami
Obecny rząd zdecydował się nie przedłużać zamrożenia cen energii, które miało obowiązywać do końca czerwca

Autor: ilustracyjne


Rachunki za energię elektryczną dla większości gospodarstw domowych wzrosną w drugiej połowie 2024 roku o około 29% w porównaniu do pierwszej połowy roku. Natomiast koszty za gaz ziemny zwiększą się o 15% w stosunku do cen, które obowiązywały w pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku.

Obecny rząd zdecydował się nie przedłużać zamrożenia cen energii, które miało obowiązywać do końca czerwca. Jednak minister klimatu i środowiska zapewniła, że ceny energii będą na akceptowalnym poziomie dla większości, a dla pozostałych przewidziano jednorazowy bon energetyczny o wartości od 300 do 1200 złotych. Nowe przepisy mają utrzymać zamrożone ceny energii do końca 2024 roku, lecz na nieco wyższym poziomie. Rząd planuje rozpatrzenie tych kwestii na posiedzeniu 7 maja.

Rząd zakłada, że nowa taryfa mogłaby obniżyć obecny poziom ceny z 739 zł/MWh do poniżej 600 zł/MWh. Dodatkowo, w okresie od lipca do grudnia 2024 roku cena maksymalna za energię elektryczną miałaby wynosić 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych, a dla jednostek samorządowych oraz MŚP – 693 zł/MWh. W przypadku braku działań rządowych, rachunki mogłyby wzrosnąć o 62%.

Dodatkowo, proponowane rozwiązania mają wprowadzić ceny maksymalne dla ciepła, które miałyby wzrosnąć w pierwszym półroczu 2025 roku o 30% w porównaniu do poziomów z drugiej połowy 2024 roku. Projekt zakłada stopniowy wzrost cen za ciepło, co jest krokiem w stronę całkowitego wygaszenia wsparcia z dniem 1 lipca 2025 roku.

Źródło info: Do Rzeczy

Napisz komentarz
Komentarze
Mig 07.05.2024 23:57
Gdzie ci narzekacze co tak strasznie krytykowali wszystko jeszcze pare miesiecy temu? Macie swoj nowy rzad KO i TD! I gdzie teraz hasla i bannery #drożyznaPO #drożyznaTuska ?

?? 07.05.2024 18:57
Ludzie prąd jest tani najwięcej się płaci za abonamenty i inne opłaty których na rachunku jest kilka pozycji czyli premie dla prezesów.....zobacz na rachunku ile płacisz za prąd a ile za resztę

~~~~ja 08.05.2024 07:20
Bzdura prąd jest DROGI a głównym powodem tego, że jest drogi są coraz głupsze wymogi UE i związane z tym, że mamy głównie elektrownie węglowe kary. Oczywiście zgoda na te urojenia to zasługa naszych wspaniałych europosłów z partii, które aktualnie są w koalicji rządzącej! Kolejnym wspaniałym pomysłem naszego uśmiechniętego rządu jest odwleczenie planu budowy elektrowni atomowej o (na razie) 6 lat!

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama