Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Świętu Pracy w tym roku towarzyszyła piękna pogoda [FOTO]

Podziel się
Oceń

Obchody Międzynarodowego Święta Pracy rozpoczęły kilkudniowe świętowanie majówki oraz otwarły tegoroczne Dni Gorlic.
kobiety i mężczyźni w odświętnych strojach z flagami
Dzisiejsze Święto Pracy jest wyjątkowe i to nie tylko za sprawą rozpoczynającego się długiego weekendu i Dniami Gorlic

Autor: Natalia Pacana-Roman

 

Co roku gorliczanie wraz z lokalnymi władzami, kombatantami oraz harcerzami przeszli ulicami miasta w pochodzie 1 majowym. 

Dzisiejsze Święto Pracy jest wyjątkowe i to nie tylko za sprawą rozpoczynającego się długiego weekendu lub Dniami Gorlic, ale 20. rocznicy wejścia Polski do wspólnoty Unii Europejskiej. Jak zawsze przemarsz ruszył z pod Domu Nauczyciela, a następnie ulicą Świeykowskiego, 3 maja oraz Legionów dotarł pod pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego. 

Właśnie w tym miejscu zebrani usłyszeli uroczysty apel, gdzie przemowę wygłosił burmistrz Gorlic - Rafał Kukla, a uczestnicy złożyli pod monumentem wieńce. 

Międzynarodowe Święto Pracy, obchodzone 1 maja, ma bogatą historię i głębokie korzenie w ruchu robotniczym. Powstało w wyniku walki o godne warunki pracy i godziwe wynagrodzenie dla pracowników. Początki obchodów Międzynarodowego Święta Pracy sięgają XIX wieku, gdy robotnicy zaczęli organizować się w związki zawodowe i domagać się skrócenia dnia pracy do 8 godzin.

Data 1 maja została wybrana na pamiątkę tragicznych wydarzeń z 1886 roku w Chicago, gdzie doszło do starć między robotnikami a policją, domagającymi się wprowadzenia ówcześnie standardowego czasu pracy. W Polsce pierwsze obchody 1 maja miały miejsce w 1890 roku. Były to demonstracje, strajki i manifestacje robotnicze, organizowane głównie przez działaczy socjalistycznych i związkowych.

W okresie międzywojennym obchody 1 maja były organizowane w Polsce z udziałem różnych ugrupowań politycznych. Po II wojnie światowej 1 maja stało się oficjalnym świętem państwowym, propagowanym przez komunistyczny reżim.

W okresie PRL obchody 1 maja były zdominowane przez władze komunistyczne, które organizowały masowe defilady i manifestacje, propagujące ideologię socjalizmu. Po transformacji ustrojowej w Polsce obchody 1 maja nadal mają miejsce, ale zyskały one bardziej apolityczny charakter. Organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalne, pikniki rodzinne czy festyny.

Obecnie 1 maja jest dniem wolnym od pracy w Polsce, a wielu ludzi korzysta z tego dnia na odpoczynek lub uczestnictwo w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Mimo że tradycje obchodzenia Międzynarodowego Święta Pracy różnią się w różnych krajach, to jednak wspólnym elementem jest pamięć o walce robotników o lepsze warunki pracy i godziwe traktowanie.

 

A tak wyglądały obchody w ubiegłych latach.

 



Napisz komentarz
Komentarze
Polka 01.05.2024 19:58
W tytule zagościł błąd. Powinno być - Świętu Pracy towarzyszyła...

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12