Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

To zdarzyło się 79 lat temu. Gorlice znów były wolnym miastem [FOTO]

Podziel się
Oceń

Dziś (17 stycznia) w samo południe na placu przed budynkiem gorlickiej Sklarczykówki odbył się uroczysty apel upamiętniający 79. rocznicę wyzwolenia Gorlic spod hitlerowskiej okupacji.
grupa osób strojąca na ulicy przed nimi maszerują policjanci ze sztandarem
Obchody 79. rocznicy upamiętnienia wyzwolenia Gorlic spod hitlerowskiej okupacji

Autor: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Podczas II wojny światowej, w czasach, gdy tak naprawdę nasze miasto podnosiło się z czasów Wielkiej Wojny 1914-18, po raz kolejny Gorlice i okolice poniosły ogromną ofiarę. 

Śmierć z rąk hitlerowców poniosło ponad 8 tys. mieszkańców. Niemal całkowicie zgładzona została społeczność gorlickich Żydów. Rozstrzelania, łapanki, egzekucje, aresztowania, rabunki i prześladowania stały się dla gorliczan codziennością. 

W budynku Sklarczykówki, mieściła się siedziba Gestapo – hitlerowscy oprawcy dokonywali tutaj okrutnych przesłuchań, egzekucji i dopuszczali się kaźni na polskich patriotach. Okupacja i działania wojenne zniszczyły także gorlicki przemysł i handel. Systematycznie wynaradawiano polskie szkoły, a nauczanie o ojczystej historii i języku karano zsyłkami do obozów śmierci.

15 stycznia 1945 roku 38. Armia gen. Kiryłła Moskalenki wchodząca w skład 4. Frontu Ukraińskiego skierowała się na Jasło, Gorlice i Nowy Sącz. Ta operacja nazwana wiślańsko-odrzańską, poskutkowała wycofaniem się wojsk hitlerowskich i wkroczeniem armii radzieckiej do Gorlic 17 stycznia 1945 roku.

 

Dziś z okazji 79 rocznicy zakończenia okupacji hitlerowskiej zebraliśmy się tutaj aby wspólnie oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolność niepodległość naszej ojczyzny – powiedział w swoim przemówieniu Burmistrz Gorlic, Rafał Kukla.

17 stycznia 1945 roku zakończył się okres okupacyjnego terroru, strachu o życie swoje i najbliższych, bezsilność, rozpacz i gniew zastąpiła nadzieja na lepsze jutro. Okupacja i działania wojenne zniszczyły gorlicki przemysł i handel. Systematyczne wynaradawiano polskie szkoły, a nauczanie o ojczystej historii i języku karano zsyłkami do obozów śmierci. 

To ważna refleksja chwila nad tym jaką lekcję przeszłaś przynosi nam dzisiaj. Niech ta pamięć wzmocni naszą determinację do budowy społeczeństwa opartego na zasadach tolerancji szacunku i współpracy doceńmy wartość jedności szanujmy różnice i stójmy ramię w ramię razem dla wspólnego dobra.

Pochylmy głowę nad ofiarą tysięcy mieszkańców Gorlic Ziemi Gorlickiej oddajmy honor wszystkim którzy przyczynili się do Wyzwolenia naszego miasta Cześć pamięci Poległych za wolną i niepodległą Polskę.


Po przemówieniach nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym gorlickie ofiary wojny.

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
marek 17.01.2024 18:21
Nie wiem po kiego grzyba świętować taką rocznicę...

Jan Gubała 17.01.2024 14:29
Mała poprawka! Nie hitlerowskiej okupacji! Kiedy wreszcie media ogarną, że nigdy nie było hitlerowskiej okupacji!? Poprawnie to była NIEMIECKA OKUPACJA!

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.