Zakończyły się prace przy wymianie poszycia dachowego w dworze obronnym w Szymbarku. W odbiorze inwestycji uczestniczyli przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w tym Regionalny Konserwator Przyrody, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, w tym kierownik Delegatury w Nowym Sączu, generalny wykonawca robót, inspektor nadzoru oraz dyrektor Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
O rozpoczęciu prac informowaliśmy w artykule >>>Kasztel w Szymbarku będzie przyjazny nietoperzom
Zrealizowane roboty budowlane finansowane były w ramach projektu pn. „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce”, którego Beneficjentem jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.
Wymiana pokrycia dachu prowadzona była zgodnie z wymaganiami ochrony mieszczącej się na strychu kolonii rozrodczej nietoperzy, zapewniając ich bezpieczeństwo i poprawiając warunki mikrosiedliskowe takie jak utworzenie bezpiecznych otworów wlotowych, wykonanie dodatkowych „chłodnych przestrzeni”, adaptacji w postaci bud stojących i wiszących, zapewnienie odpowiedniego poziomu zaciemnienia oraz wentylacji.
Szeroki zakres prac na dachu Kasztelu w Szymbarku niestety nie jest tak widoczny jak np. na obiektach sakralnych, ma to związek z charakterystycznym kształtem dachu – został on pokryty blachą miedzianą. Zakres prac wymagał od Wykonawcy dokładnej kontroli i miejscowej wymiany elementów konstrukcji dachu, tak aby położony materiał nie wymagał napraw.
Prace prowadzone były pod nieobecność nietoperzy, końcem zimy i początkiem wiosny, ponieważ w tej części roku nietoperze przebywają w miejscach hibernacji – poza poddaszami, na zimowiskach. Roboty budowlane zakończyły się przed przylotem pierwszych osobników.
Kasztel w Szymbarku stanowi jedną z większych kolonii letnich nietoperzy w Polsce i znajduje się w obszarze ochronnym Ostoja Nietoperzy Powiatu Gorlickiego. Przedmiotem ochrony są gatunki nocka dużego, nocka orzęsionego i podkowca małego.
Źródło info: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze